מה מסתתר מאחורי ההכחשות על עסקת שליט?

מקורות זרים ממשיכים לדווח על התקדמות דרמטית בדרך לעסקת שליט, אלא שנתניהו ובכירי החמאס מכחישים הכל בתוקף. פנינו למומחה לשפת גוף כדי להבין מה הם באמת אומרים, והתשובה: "א-זהאר משקר, ביבי מסתיר משהו"

שובה של העסקה לשחרורו של גלעד שליט לכותרות חייבה אמש את "השחקנים המרכזיים" בפרשה להגיב על הדיווחים בכלי התקשורת על ההתקדמות המשמעותית במגעים לשחרורו של החייל.

בכיר החמאס מחמוד א-זהאר נשאל על כך אתמול במהלך מסיבת עיתונאים שקיים בקהיר, וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו התבקש להתייחס לנושא במהלך ביקור שטח שערך אצל מפוני גוש קטיף.

ההתייחסות הלקונית של א-זהאר לנושא, לצד הטון הרציני של נתניהו, דרשה בחינה נוספת של אופי התנהלות השניים במהלך התייחסותם לדיווחים. פנינו לגבריאל רעם, מומחה לשפת גוף ומרצה לתקשורת לא-מילולית, וביקשנו ללמוד על שפת הגוף של השניים בשעה שנשאלו והתבקשו להתייחס לסוגיית ההתקדמות לכאורה בדרך לעסקת שליט.

"א-זהאר מנסה לברוח ולהתחמק"

"נראה שא-זהאר ציפה לשאלה הזאת ברגע שהוא שמע את השם 'שליט", מסביר המומחה לשפת הגוף. "הוא מפנה את ראשו ומבטו לכיוון הנגדי למי ששאלה אותו, ועונה 'לא' במהירות רבה". לדבריו, שני האלמנטים הללו "עשויים להעיד על כך שלנושא יש רגישות רבה, וכי הוא אינו מעוניין לגעת בו". לדברי רעם, משפת הגוף שלו ניתן ללמוד כי "א-זהאר מנסה לברוח ולהתחמק מהנושא".

"שיאו של הרגע מגיע כשזהאר נוגע בתחתית אפו בתנועה ארוכה של האצבע המורה", מוסיף המומחה לשפת גוף. "לאחר שאמר פעמים 'אין חדש', הוא כאילו מנסה למחוק את מה שאמר". לדבריו, מהירות הדיבור ומהירות תגובותיו, בצירוף הבעת הפנים המוטרדת, "מעניקים את התחושה שהאיש מצוי בלחץ, וקרוב לוודאי שאינו דובר אמת".

נתניהו זקוק לזמן

ואולם, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו נדרש אמש להתייחס לנושא הדיווחים בכלי התקשורת. מי שכבר הצהיר לא פעם כי הדיווחים רק מזיקים להתקדמות העסקה, הגיב אמש ברצינות רבה לפרסומים הזרים. גם אופי תגובתו של נתניהו חייבה בחינה של שפת גופו. "בניגוד לא-זהאר, ביבי לא מדבר בחטף ולא מנסה לסגור את הנושא במהירות", אומר רעם.

"הוא מדבר בהיסוס רב, לוקח רווחים ארוכים בין משפט למשפט, מה שיכול להעיד על כך שהוא זקוק לזמן מחשבה על מנת לבנות את התשובה", מוסיף המומחה לשפת גוף. "פניו של נתניהו מביעות אי נחת מהשאלה, ותגובותיו אלה עשויות להעיד על כך שהוא יודע משהו שאינו מוכן להסגיר".

"פרשת שליט - כמו תפוח אדמה לוהט"

המומחה מסכם: "שני האישים כנראה יודעים משהו שאינם מוכנים לספר: זהאר מכחיש וביבי מתחמק", הוא אומר. "אם עליי להרחיק לכת במסקנה, ולנסות לחדור לנבכי מוחם של השניים על סמך שפת הגוף, נראה שפרשת שליט בזמן זה היא בגדר תפוח אדמה לוהט לשני האישים".

לדבריו, ניתן ללמוד כי שני המנהיגים חוששים בשלב זה כי הם עלולים לקלקל לכל אחד מהצדדים ואולי לטרפד את העסקה, אם יאמרו דברים שהשתיקה יפה להם.

גבריאל רעם הוא מומחה לשפת גוף ומרצה לתקשורת אל מילולית. לאתר של גבריאל רעם אודות שפת הגוף: www.sfatguf.co.il

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

מו"מ לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

הווידאופדיה: גלעד שליט

מתרבים הסימנים: פריצת דרך במו"מ לשחרור שליט?

דיווח: חגי הדס ובכירי חמאס יסגרו את העסקה בקהיר

משלחת חמאס הגיעה במפתיע לקהיר - "ללא קשר למו"מ עם פת"ח"

חמאס: מאיפה מובארק יודע אם שליט בחיים או לא?