במצב הזה - אולי כדאי שנחליף מזוזות?

פיגוע שנאה נגד האנשים שבינינו, ועידת מפלגה שמתנהלת על פי הכוח ולא על פי המוח, המלצה להגיש כתב אישום נגד שר החוץ שלנו ואירועים פליליים בלי סוף. מה נגיד על כל כך הרבה אירועים במדינה כל כך קטנה? מורן כץ מסכמת את חדשות השבוע מזווית אחרת

זירת הירי בת"א, בשבוע שעבר (חדשות 2)

ב-6 מילים - שפעת החזירים: חמישה ישראלים מתו מהמחלה

ההסתה של השבוע

"אין לזלזל בכוחן ובעוצמתן של מילים. מילים עלולות ללבות יצרים ושנאה, להביא לאלימות ובכך לחתור תחת לכידותה המינימלית של החברה" - כך כתב פעם נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק בפסק הדין שפסל את הרב כהנא מלרוץ לכנסת. "המשטר נכון להגן על חופש הביטוי, כל עוד חופש הביטוי מגן על הדמוקרטיה".

במוצאי השבת האחרונה פילחו יריות את האוויר במועדון הנוער ההומו-לסבי בתל אביב. "פיגוע שנאה" כינו את האירוע במילים שמיטיבות לתאר את הטבח שבוצע במקום במהלכו נהרגו שני צעירים חפים מפשע, ככל הנראה בגלל טירוף, בורות ורשעות.

מספר ימים לאחר הרצח הכפול הוקמו ב"פייסבוק" קבוצות שחרטו על דגלן שנאות חינם של הומואים. נכתבו שם דברים מזעזעים: "אם גם לך בא להרוג כל הומו, אם גם לך לא אכפת ממה שקרה בשבת, הצטרף אלינו". גם שם הקבוצה לא הותיר מקום לספק: "גם אני שונא הומואים".

"אם גם לך בא להרוג כל הומו שאתה שומע עליו, אם גם לך לא אכפת ממה שקרה במוצאי שבת, אם גם אתה חושב שהומואים לא צריכים להתגאות בסטייה המינית שלכם, אם גם לך נמאס לראות אותם עושים מצעדים בירושלים, תצטרף לקבוצה הזו ואולי נצליח להשתיק את ההומואים במדינה הזאת", כתבו המסיתים.

אולי אנחנו לא תמיד יודעים אבל חברי הקהילה הם לגמרי חלק מאיתנו, בכל מקום. בצבא, באקדמיה, באומנות, בתרבות, בספרות, בתקשורת ובעצם בכל תחום מתחומי החיים. בגלל היחס אליהם, שהוא לעתים קר, משפיל ומתנשא הם גם מעורבים מאוד בקהילה, ויודעים לקבל את השונה. ואז, קמה קבוצת שנאה בפייסבוק.

היו גם הפגנות תמיכה, צעדות, פוליטיקאים גינו, חברי כנסת התנערו, התקיים דיון מיוחד בכנסת, ראש הממשלה הגיע למקום האירוע כדי להביע הזדהות והלילה תיערך בכיכר רבין עצרת תמיכה בקהילה.

שיח ציבורי במדינה דמוקרטית צריך להיות פתוח ואף נוקב, אולם יש להציב גבולות. הוא אינו יכול להיות משולל רסן. ברק אומר כי חופש הביטוי בא להגן על הדמוקרטיה, אך עלול לפגוע בה כשהביטוי גזעני, גורר פגיעה ברגשות הציבור ומלבה איבה ושנאה. חופש הביטוי הוא "עקרון על" במדינה דמוקרטית, השאלה היא מתי הוא גולש לעבר עבירה פלילית?

הפוליטיקה הגרועה של השבוע

בוועידת (בדיחת) מפלגת העבודה הוכיח היו"ר אהוד ברק כי מה שלא הולך במוח הולך בכוח. ועידת מפלגת העבודה התכנסה ביום רביעי בתל אביב כדי להכריע על עתידה, אם יש כזה, בצל המחלוקות בין יושב הראש ברק ובין הח"כים ה"מורדים". בסופו של דבר התקבלה ברוב גדול חוקת המפלגה החדשה שהציע יושב הראש, כשהמשמעות, כך דיווחו כלי התקשורת - היא ניצחון ענק לאהוד ברק.

ניצחון? לא ממש. איך שלא נסתכל על זה ברק לא ניצח. נכון, החוקה אמנם עברה בוועידה, אבל האיומים של חברי מפלגתו, החרמת הוועידה, פגישות ליליות, ההכפשות בתקשורת, הסיכסוכים, התככים ואווירת גן הילדים - כל אלה גורמים למפלגה שהיתה מפלגת שלטון מובילה להיראות מגוחכת.

והגדיל לעשות יו"ר המפלגה לשעבר, עמיר פרץ שניאות להתראיין ובעזות מצח להטיח בברק שהוא "נתן" לו מפלגה מפוארת בת 19 מנדטים, ואילו ברק הביא את המפלגה ל-13 מנדטים בלבד. "ממתי מועמד לראשות ממשלה שנכשל כשלון חרוץ והביא את המפלגה ל-13 מנדטים, והמשיך להיות היושב ראש?", אמר פרץ כאילו הביא את ה"עבודה" להישגים יוצאי דופן. "הוא הפך אותה לבית קברות אחד גדול", המשיך פרץ.

בדרך כלל, תחרות מטרתה להביא להישגים, שאפתנות מטרתה להוכיח מי יותר טוב. במקרה שלנו קיימת תחרות מסוג אחר: מי יותר לוזר? או מי יותר לא רלוונטי. המרוויח העיקר מכל הבלאגן: ראש הממשלה בנימין נתניהו שלמרות שלא רוצה בפירוקה של המפלגה, וודאי חוכך ידיו בהנאה לנוכח החיזיון ההזוי (והבזוי) המתנהל לנגד עיניו.

הכותרות השחורות של השבוע

לאחר פרשת ההתעללות בחיילים בשריון נחשפת השבוע פרשת התעללות נוספת, הפעם בחיל האוויר. החייל סמ"ר אוריאל פרץ ליברנט נהרג בהתהפכות טנק ברמת הגולן, אור חדד בן ה-20 מגולני מת מפגיעת כדור שנפלט מנשק חברו.

כתב אישום מזעזע הוגש השבוע נגד מי שכונתה "האם המרעיבה" מירושלים שחשף התעללות שיטתית ומכוונת נגד פעוט בן 3 על ידי אימו שגם ניתקה אותו, על פי האישום, ממכשיר ההזנה. מלחמות העולם התחתון גבו קורבן נוסף - הפעם, מדובר ביפתח מור יוסף, נער בן 17 שכל חטאו היה לשבת על ספסל ברחוב עם חברים.

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את שר החוץ ליברמן וישראלים חשודים ב"עוקץ" שלטונות המס בארה"ב. מה שהחל כקטטה בין חבורת צעירים במועדון "בצרה 77" הפך למקרה דריסה עם פצוע באורח בינוני. חבורה של צעירים התקרבה לצעיר בתוך מכוניתו. הוא בתגובה, "שם גז", דרס את אחד מהם ונמלט, אסף גולדרינג תקף שוטרים, עובד ביטחון תקף נשים במשך שנים.

לבית המשפט הוגש כתב אישום נגד צעיר שנהג שיכור והרג את שני חבריו בתאונת דרכים. במקרה אחר פגע נהג בהולך רגל שנפצע באורח קשה וברח. בן 14 עומד לדין לאחר שביצע מעשה סדום בילד בן 10, חשודה נוספה במעורבות בירי בפליקס חלפון, חשד לעבירות מין במחנה קיץ של תנועת הצופים - אלו הם רק חלק מהאירועים שהתרחשו השבוע במדינתו הקטנה. אולי כדאי שנחליף את המזוזות?  

מורן כץ היא עורכת בדסק האינטרנט של חדשות 2

לטורים הקודמים של מורן כץ:

זעקת ילד קטן לא ברא השטן

אנחנו עם סגולה? כבר לא בטוח

תסמונת מינכהאוזן של העדה החרדית

אבא עושה בושות? לא בטח בכלל

מה חושבים ברשת על העירום של בר רפאלי?

מצעד ה"אין גאווה" נערך השבוע בבתי המשפט

 כמה פעמים אמר נתניהו "שלום"?

העם עם החשוד: "דודו מלך ישראל"

רצח על כבוד המשפחה: אין כבוד ואין משפחה

בקרוב גם להפגין בחופשיות לא נוכל

יש אוצר, רק חבל שאין שר

האזרחים בירקון עברו על החוק - שאיש לא יאכוף

אולי עכשיו יילחמו על תיק הבריאות