איך יצליחו לצוד את מבצע הטבח במרכז ההומו-לסבי בת"א?

יוסי סדבון, מי שכיהן בעבר כראש אגף חקירות במשטרה וכמפקד מחוז ת"א, מסביר כיצד פועלת המשטרה לאיתור מפגעים. לדבריו, כל הכיוונים החקירה ייבדקו ויש ולהיזהר מאוד לא להתקבע על כיוון חקירה בודד

כאשר ניגשים לפתור אירועים מורכבים כמו מקרה הירי אמש במועדון הארגון ההומו-לסבי בתל אביב, צריך לבחון את המקרה ממספר היבטים. תחילה יש לפעול בהיבט המבצעי ולבצע סריקות מיידיות בשטח ובמקביל לעבוד גם בהיבט החקירתי-מודיעיני.

ההיבט החקירתי מורכב ממספר גורמים מרכזיים. תחילה חוקרים את כל הנפגעים שהיו בזירת האירוע ומנהלים שיחות עם עדי הראייה במטרה לדלות פרטים ראשונים על זהות היורה.

בנוסף יוצרים קשר עם שכנים המתגוררים סמוך למקום האירוע בניסיון להבין אם הם הבחינו בתנועה חשודה לפני הירי או אחריו. צוותי החקירה מתשאלים את השכנים במטרה לזהות אם הם ראו כלי רכב חשוד עובר בסביבה.

כלי הנשק יכול לחשוף פרטים

במידה ומוצבות מצלמות אבטחה באזור, מנסים החוקרים לאתר אותן ולנתח את הסרטים מהשעות הרלוונטיות למקרה. במקביל צוותי המעבדה לזיהוי פלילי מגיעים למקום האירוע ואוספים את כל הראיות שבשטח.

צוותי הזיהוי הפלילי אוספים את הכדורים שנורו מהנשק בזירה, שיכולים להצביע ולחשוף פרטים על כלי הנשק של היורה. ניתן לבדוק אם השתמשו בעבר בכלי נשק זה והאם קיים עליו מידע במאגרים המוכרים. בנוסף מחפשים טביעות אצבעות, כתמי דם או חלקי ביגוד שנותרו בשטח ויהוו רמז כלשהו.

בהנחה שאין פריצת דרך בחקירת העדים או הפצועים קיים ההיבט המודיעיני שיכול להצביע על פרטים משמעותיים לחקירה. לעיתים צריך להמתין לכניסת מידע כזה ורק אז לבחון אותו, הוא לא תמיד קיים מראש.

"לא להתקבע"

בחקירת האירוע ניתן לנתח ולברר אם מבצע פיגוע הירי היה מקצועי או לא. אפשר לקבוע זאת על פי גורמים שונים ואני מניח שהמשטרה בודקת את כיוון החקירה הזה. חלק מהגורמים היכולים להצביע על היכולת המקצועית של מבצע הפיגוע הם התנהגות היורה בתוך הזירה ורמת הפגיעות של הפצועים.

כל הכיוונים חייבים להיבדק בחקירת המקרה, וצריך להיזהר מאוד לא להתקבע על כיוון חקירה בודד. לדוגמה, במקרה הרצח של השופט עדי עזר חשבו שהרקע למעשה הוא עבודתו כשופט, או סכסוך אישי ולבסוף התברר שהסיבה כלל לא הייתה קשורה. בתום החקירה הסתבר שמישהו רצה לקיים משפט חוזר ורצה לשלוח מסר לעולם המשפט כולו.

ישנם דברים שנראים ברורים מאליהם בהתחלה, אך בסופה של חקירה יכול להיות שהם יופרכו לחלוטין. ברוב המקרים המשטרה מפענחת לבסוף את הפרטים, גם את הקשים ביותר, אך חשוב לזכור כי זהו תהליך ארוך שיכול להימשך זמן רב.

יוסי סדבון כיהן בעבר כראש אגף חקירות במשטרה וכמפקד מחוז תל אביב

ירי בלב ת"א - סיקור מיוחד:

עדי ראייה: זה נראה כמו טבח 

זעם בקהילה ההומו-לסבית: טבח של שנאה

הווידאופדיה: מצעד הגאווה

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק