נושא הגזע שוב רודף את אובמה

הטוב, הרע והנשיא אובמה - כך נראתה השבוע הפרשה שהזכירה לאמריקנים שנושא הגזע עדיין מהווה נקודה רגישה במעצמה החזקה בעולם. בניגוד לפעמים קודמות, אובמה נקט הפעם עמדה ברורה שסיבכה אותו, ובסופו של דבר הוא מצא את עצמו שותה כוס בירה עם שוטר לבן ומתנצל. ג'ונתן מן בטור פרשנות מיוחד לחדשות 2

הנשיא נוקט עמדה ומסתבך (חדשות 2)

הנשיא האמריקני, שוטר לבן ופרופסור שחור הזכירו השבוע לארצות הברית שהגזע עדיין משחק תפקיד במעצמה החזקה בעולם.

השוטר הוא סמל ג'יימס קראולי, סייר בעל שם טוב ועור לבן מקימברידג' שבמסצ'וסטס. הפרופסור הוא אמריקני שחור משכיל בשם הנרי לואיס גייטס מאוניברסיטת האווארד, שבמקרה הוא גם ידידו של הנשיא ברק אובמה.

הסיפור החל בדלת התקועה בכניסה לביתו של פרופסור גייטס שאילצה אותו להשתמש בכוח. שכן שלא זיהה את גייטס, סבר שמדובר בפורץ ומיהר להזמין את המשטרה.

קראולי השוטר הגיב לקריאה ומיהר לזירה כדי לחקור את האירוע, ומכאן החלה קומדיה של טעויות: השוטר הבין שגייטס אינו פורץ, אבל חוסר שיתוף הפעולה מצדו של בעל הבית לא השביע את רצונו והוא עצר אותו על הפרת סדר.

רדיפה גזענית או תפקיד המשטרה?

את מה שקרה בדיוק בין שני הגברים האלו, כנראה לעולם לא נדע. גייטס טוען שהוא קורבן לחוסר צדק ורדיפה גזענית של המשטרה. קראולי מצדו בטוח שביצע את עבודתו מול אזרח חמום מוח.

בין שתי הגרסאות ניצבו התמונות מהמעצר, אשר שודרו בכל תחנות הטלוויזיה לעייני האמריקנים, בהן נראה האיש המשכיל כפות באזיקים בפתח ביתו.

אובמה, שמנסה להנהיג את המדינה ללא יחס מיוחד לצבע כזה או אחר, התייצב לטובתו של גייטס ואמר "אינני יודע מה בדיוק קרה שם, אבל אני חושב שראשית, הוגן להגיד שכל אחד מאיתנו היה מתעצבן בסיטואציה כזו. שנית, משטרת קיימברידג' נהגה בטיפשות כשעצרה מישהו אחרי שהבינה שהוא נמצא בביתו".

וכאילו לא די בדברים האלה הוסיף אובמה "אנחנו יודעים שמלבד האירוע הזה, יש במדינה הזו היסטוריה ארוכה של מעצרי שחורים והיספנים באופן לא פרופורציונלי".

סוף טוב על כוס בירה

תגובתו של הנשיא רק הוסיפה שמן למדורת המחלוקת הבוערת, וזמן קצר לאחר מכן הוא מהיר להתנצל והזמין את השוטר לכוס בירה.

המפגש בין השניים נערך השבוע, ואמריקה לומדת ומדברת על האירוע. אחרי הכל היא נוכחת לדעת שאפילו שיש איש שחור בבית הלבן, צבע העור הוא עדיין נושא רגיש מאוד.

תכניתו של ג'ונתן מן - Political Mann משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.

הווידאופדיה: ברק אובמה