ביקורת ספר: מכתבים לליאורה

לא הרבה ספרים השפיעו עלינו, וגם לא הרבה סופרים. עודד בורלא, גדול סופרי הילדים, נפטר השבוע בגיל 94, וכמחווה יצא ספרו הראשון "מכתבים לליאורה" - במהדורה מחודשת. סיגל ריבה ממליצה לרוץ לחנויות ולרכוש אותו, ובאותה הזדמנות גם מודה לסופר האהוב

עטיפת הספר (חדשות 2)

כמה השפיעו הספרים שקראנו בילדותנו על מי שאנחנו היום? האם קריאת הרפתקאות חסמב"ה ודני דין הפכה אותנו ליותר אמיצים? האם "שמוליק קיפוד", "מיץ פטל" ודוקטור דוליטל גרמו לנו לאהוב חיות? ומי לא התחיל לכתוב יומן אישי אחרי "דפי תמר" של דבורה עומר?

חלק מהספרים עוברים מדור לדור, הורים מקריאים לילדיהם ספרים שהם עצמם גדלו עליהם וכך משתמרים "איה פלוטו", "מעשה בחמישה בלונים", "דירה להשכיר" ועוד רבים אחרים. ספרים חדשים ומצוינים יוצאים לשוק מדי שנה וחלקם הופכים לקלאסיקה בעצמם. ולעתים נדירות (מדי) מחליטה הוצאה להדפיס מחדש ספר אהוב שיצא לפני המון שנים ומחזירה להרבה הורים זיכרונות מתוקים...

כך גם עם "מכתבים לליאורה", שכתב עודד בורלא לפני חמישים שנה ולפני מספר שבועות יצא בהדפסה מחודשת. "מכתבים לליאורה" הוא ספר הביכורים של בורלא שמאז הפליא לכתוב כ-70 ספרים שאת חלקם אף אייר בעצמו.

השפן, הינשוף וכלבי הים

בורלא כותב לאחייניתו ליאורה, מכתבים מאמריקה הרחוקה לילדה בת שש מקיבוץ גינוסר. מכתבים מצחיקים וקסומים בהם הוא מספר לה על חייו דרך החיות שהוא פוגש מדי יום. שפן שקוראים לו אָצְרָץ המדבר בלי נקודות. ינשוף בשם פַּסְקוּדְצְוָה שאוהב ויסקי, כלבי ים בּוּמָף ובַּפּוּם ועוד חיות אחרות, חלקן נחמדות, חלקן מצחיקות חלקן סתם מכעיסות, ואת שפת כולן הוא מכיר ועם כולן הוא מתיידד (טוב, עם המכעיסות קצת פחות...).

מכתבים מלאי קסם ונונסנס (בורלא נחשב אבי ה"אי-גיון" הישראלי...) שכלל לא נכתבו כספר. רק כשחזר בורלא לישראל (אחרי שנפרד כמובן מכל החיות) הוא החליט, בעידודה של לאה גולדברג, לאגד את המכתבים לספר. ולאחר הספר הזה נולדו עוד ספרים רבים - "חמורלה חמוריקו וחמורון", "בארץ הצפרגול", "הביטי טליה" והספר שאני באופן אישי הכי אהבתי - "שניים עשר טוק טוק" על יען אחד שונה מכל אחיו, קצת אסטרונאוט וקצת חולמני, שלמרות זאת גדל להיות בסדר גמור!

פרידה מהסופר האהוב

עודד בורלא נפטר השבוע בגיל 94. לא הכרתי אותו אישית אבל הצטערתי על מותו ואני מבקשת להודות לו: על שפתח בפני צוהר לעולם מלא דמיון וצבע ושמחה, על שלימד אותי שזה בסדר גמור להיות שונה וששום דבר לא קורה אם לא עושים בדיוק מה שאומרים לך ועל כל החיות שהוא הכיר לי וגרם לי לאהוב.

היום כמעט שאי אפשר למצוא את ספריו של בורלא. כל הכבוד להוצאת ידיעות וספרי חמד שכיבדו את הסופר והוציאו שוב את ספרו הראשון. אני מקווה שהצלחתו המחודשת תעורר את הוצאות הספרים להדפיס מחדש ספרים נוספים שלו (למשל "כמו סיפורים"....) ועד שזה יקרה, אני ממליצה לכם למהר ולרכוש את "מכתבים לליאורה" לפני שגם הוא יאזל. 50 שנה אחרי שנכתב הספר והוא יקסים גם את הילדים של שנות האלפיים. באחריות!


הערות ותגובות ניתן לשלוח ל-sigalr@news2.co.il