כל מה שרציתם לדעת על ליקוי החמה

מיליוני בני אדם יזכו למספר דקות של חושך באמצע היום. הלילה צפוי להתרחש ליקוי החמה הארוך ביותר שנראה במאה הנוכחית. לצערנו, בישראל לא נוכל לראות את הליקוי הזה, אלא רק את הבא - בעוד 18 שנה. דני דויטש מסביר מה זה ליקוי חמה

חושך כמו באמצע הלילה, ליקוי חמה, ארכיון (רויטרס)

אירוע טבע גדול ומרשים עומד להתרחש הלילה בעולם - ליקוי חמה מלא. מדובר בליקוי החמה הארוך ביותר במאה הנוכחית, אך לצערנו, כאן בישראל לא נזכה לראות אותו. מי שכן יזכה להינות מהאירוע השמימי יוצא דופן הם תושבי מזרח אסיה, ביניהם אזרחי המדינות סין, נפאל והודו.

כדור הארץ מסתובב סביב השמש באופן מחזורי, כמו גם הירח שמקיף את כדור הארץ. כתוצאה מכך כמה פעמים בשנה "חותך" הירח את הקו הדמיוני המפריד בין כדור הארץ לשמש, לעיתים באופן מלא ולעיתים באופן חלקי -וכך ונוצר ליקוי חמה.

ליקוי חמה מלא הוא אירוע נדיר למדי, ונוצר כאשר הירח מסתיר את השמש מעיני הצופה לחלוטין. הליקוי המלא יקרה באמצע הלילה, לפי שעון ישראל, ויימשך מספר שעות. שיאו של הליקוי יימשך שש דקות ו-39 שניות בהן יהיה חושך מלא, ממש כמו באמצע הלילה.

ליקוי החמה המלא האחרון התרחש בשנת 1991. אז ניתן היה לראות את הליקוי מאזור האוקיינוס השקט ומדרום אמריקה. הליקוי הארוך הבא יתרחש רק בעוד 18 שנה, וניתן יהיה לצפות בו מהמזרח התיכון.

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?