פרשנות: ההבדל ביחס החרדים לאם ה"מרעיבה" ול"אמא טאליבן"

בשבועות האחרונים חרדים הפגינו בירושלים נגד פתיחת חניון בשבת ובמחאה על מעצרה של מי שכונתה האם "המרעיבה". אלא שבפרשת "אמא טאליבן", נותרה דממה והעדה החרדית לא הביעה בה תמיכה - ד''ר שלומי דורון מסביר בטור מיוחד לחדשות 2 באינטרנט על ההבדל בין שתי האמהות

האם ה"מרעיבה" (רוטר. נט)

בשבועות האחרונים אלפי אנשי "העדה החרדית" (חסידיות סאטמר, תולדות אהרון, תולדות אברהם יצחק, קהל חסידים, קהילת דושינסקי וירושלמים) הובילו הפגנות אלימות במחאה על פתיחת חניונים בשבת ופרשת "האמא המרעיבה" מחסידות תולדות אהרון.

שבירת הכלים הזו מקורה בחשש מכניסת העולם החילוני לתוך העולם החרדי והכעס מדריסת החילוניות דרך בחירתו של ראש עיר חילוני, מר ניר ברקת, שנבחר בין השאר בגלל פילוג חרדי פנימי.

הרשעת "אמא טאליבן" עברה בשקט כי מדובר במשפחה שהיא חלק מקהילה של כ-40 משפחות של "חוזרים בתשובה" שלא נקלטו בירושלים - לא בישיבות, לא במגורים, לא בשידוך ולא בחינוך. דחייה זו אילצה אותם לנדוד לבית שמש. 

הסטטוסים של העולם החרדי

הדחייה הקשה גם הובילה להקצנה התנהגותית קשה שבמרכזה האמונה שאם האמא תתעלל בילדיה פיזית ונפשית, תכה אותם במקל, בחגורה, בכבל חשמל ותשב שבעה על שני ילדיה שעזבו את בית שמש ו"חזרו בשאלה", היא תעלה את רמתם הרוחנית ותטהר אותם.

הנשים בקבוצה זו הקצינו מאוד את התנהגותם: התפללו מחמש בבוקר עד שתיים לפנות בוקר, מיעטו לצאת מהבית, חלקן לא שלח את הילדים לבית הספר, ולבשו לבוש שכלל שבע שכבות.

העולם החרדי מורכב כמשולש סטטוסים: החרדים לגמרי מבית בראש; מתחתם, "חוזרים בתשובה" אשכנזים; ומתחתם "חוזרים בתשובה" מזרחים-ספרדים. העולם החרדי יצר את אותה קבוצה שמתעללת כחלק מהדחייה שלה והוא לא יוצא להפגין ולמחות על קבוצה של "חוזרים בתשובה" שיושבת הרחק מהמרכז החרדי בירושלים או בבני ברק.

"אמא טאליבן" היא הבעיה של החילונים

מידת הדתיות משפיעה על היציאה להפגנות: על אמא מרעיבה, שהיא חלק מהמרכז החרדי (תולדות אהרון) יפגינו בפרעות. על אמא המתעללת בילדים במשך יותר מ-25 שנה, לא מפגינים והשתיקה גמורה, מכיוון שהיא מקבוצת "החוזרים בתשובה" שנמצאים בשוליים ומוטב להתעלם מהם.

"אמא מרעיבה" זו עלילת דם ציונית, כפי שנכתב בפשקווילים, ששלטונות הממסד (משטרה, עירייה, עובדות סוציאליות, בית החולים) לא יעיזו להיכנס לעולם החרדי. "אמא טאליבן" זו בעיה של החילונים ("חוזרים בתשובה" שמכניסים את החילוניות לעולם החרדי) - ושיטפלו בה השלטונות.

ד''ר שלומי דורון הוא אנתרופולוג מהמכללה האקדמית באשקלון