אבא עושה בושות? לא בטוח בכלל

שמו של גלעד שליט חזר ועלה השבוע לכותרות ואף אחד לא יודע באמת מה מצבו, לובשי המדים הכחולים מביסים את משפחות הפשע ואבא של ראש הממשלה עושה לו בושות. מורן כץ מסכמת את חדשות השבוע - מזווית קצת אחרת

סלע, הישג אדיר (חדשות 2)

ב-12 מילים: עמרי כספי חתם ב-NBA, הראל לוי ודודי סלע שיחקו אותה בגביע דיוויס

הכותרות של השבוע

שמו של גלעד שליט חזר ועלה השבוע לכותרות. הידיעות בכלי התקשורת היו רבות וסותרות. ב"אל-חיאת" דיווחו כי ישראל והפלסטינים הסכימו על חידוש המגעים, בחמאס הכחישו ואמרו כי אין כל התקדמות. חגי הדס, נציג הממשלה למגעים בנושא החייל החטוף, נפגש עם אביו של גלעד ועדכן אותו בפרטי המגעים, נועם שהתחנן בוועידת האו"ם לשחרור בנו, אומר שאין שום דבר חדש.

שמונה המדינות המתועשות התכנסו לפסגת ה-G8 ודרשו את שחרורו. בטקס האזכרה הממלכתי לנופלי מלחמת לבנון השנייה בהר הרצל, הדגיש שר הביטחון כי חייבים להחזיר את גלעד הביתה, הנשיא המצרי מובארק אמר כי הוא מאמין שמצבו של שליט טוב, והחמאס ממשיכים לעשות מאיתנו צחוק באמצעות סרטון תעמולה מזעזע.

אז מה באמת קורה? את תמונת המצב הקשה, העגומה והכואבת חשף בפנינו השבוע חזי משיטה שפרש מתפקידו כראש מטה המאבק למען גלעד שליט. בראיון מרגש שהעניק לעיתון "מעריב", הצליח משיטה להעביר מעל דפי העיתון תחושה קשה מאוד של כעס, תסכול וחוסר אונים. משיטה סיפר על ההתנהלות הכושלת של מקבלי המדיניות, על חוסר הרגישות, על פוליטיקה בגרוש, ועל כך שאמרו לו ש"אם גלעד היה מת, היה למדינה הרבה יותר נוח".

אבל פסקה אחת מטלטלת במיוחד, מתמצתת, קורעת לב: "יש שם ילד. חייל, במרחק קסאם, מרחק נגיעה - והוא לא יכול לבוא הביתה. ואי אפשר להחזירו לאוהביו והוא מופקר כבר שלוש שנים. השאלה היא האם אנחנו מקריבים או לא מקריבים את גלעד? ההחלטה לא להוציא לפועל עסקה היא הקרבה של גלעד שנפל בשבי על משמרתו, בשליחות המדינה והעם".

"גלעד הוא חייל חי, אפשר להציל אותו, ואנחנו לא עושים את זה. מי שלא רוצה להחליט ורוצה להיות עסוק בלהתלבט עוד כמה שנים אם להחזיר את גלעד או לא שיקום ויגיד את זה בקול רם. שלא ימרח את הזמן. אז אולי גם המשפחה תפסיק להתעסק עם הילד שלה ותבין שוויתרנו עליו" - תחשבו שזה הילד שלכם. כל מילה נוספת מיותרת.

ההישגים של השבוע

לפעמים צריך לדעת לפרגן. המלחמה במשפחות הפשע בישראל מתחילה להשתלם. לאחר שנים ארוכות בהן עשו בכירי העבריינים במדינה כל מה שבא להם, והתבדחו על חשבונם של כחולי המדים, מלחמת החורמה של המשטרה בניצוחו של המפכ"ל דודי כהן במשפחות הפשע של מדינתנו, עבודת הנמלים של הפרקליטות וההחלטות האמיצות של בתי המשפט מביאות תוצאות חשובות לחברה הישראלית - העבריינים נופלים אחד אחד, כמו אבני דומינו בתגובת שרשרת ואנחנו מרגישים בטוחים יותר.

השבוע, יום אחר יום, נשלחו שניים מבני משפחת אבוטבול לכלא - פרנסואה אבוטבול (הקטן) ובן דודו פרנסואה אבוטבול (הגדול), שכנראה יתחילו לעשות בקרוב תורנויות בשטיפת כלים.

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר מאסר עולם על פרנסואה הקטן שהורשע ברצח הנער רענן לוי ז"ל לפני ארבע שנים במועדון בקיבוץ שפיים. גם בן דודו אבי אבוטבול שהורשע בקשירת קשר לביצוע פשע ובגרימת חבלה בכוונה מחמירה, אבל עונשו עדיין לא נגזר. לא מן הנמנע שגם הוא ימצא את עצמו בקרוב במעצר ממושך. פרנסואה "הגדול" התווכח עם אשתו ונתן לה סטירה. בית המשפט הפעיל עונש מאסר על תנאי שנרשם לחובתו, והנה, גם הוא בכלא.

מאז נכנס המפכ"ל כהן לתפקידו, נכנסו רבים מראשי משפחות הפשע בישראל מאחורי סורג ובריח. גם לפרקליטות יש חלק נכבד בדבר. בשבוע שעבר אסי אבוטבול, אחיו של פרנסואה "הגדול" נשלח ל-13 שנות מאסר בכלא לאחר שהורשע בניהול ארגון פשיעה. גם בני הדודים אביב ואדם נעצרו. ולא רק משפחת אבוטבול נפלה ברשת: גם דומרני והררי עלו לכותרות ורבים אחרים עדיין על הכוונת, כדי שחפים מפשע כמו מרגריטה לאוטין לא ישלמו על המלחמות בעולם התחתון בחייהם.

כפי שזה נראה כעת, היד עוד נטויה. המשטרה שמה לה כיעד את המלחמה בפשיעה, בכירי העבריינים נכנסים לכלא, ה"חיילים" חסרי אונים והרחובות בינתיים שקטים. שוטרים יקרים: הנה הוכחתם שכאשר מתבייתים על מטרה ומתעסקים יותר במה שחשוב, ופחות בלתת דוחות על הליכה במעבר חצייה באור אדום - יש תוצאות.

אבא עושה בושות

כמעט ואין הורה שלא נתקל בסיטואציה הבאה: יושבים עם חברים, מספרים סיפורים, עוברים מנושא לנושא ואז רינה מביעה צער על כך שלא באה לחתונה של הבת שלך כי תקפה אותה שפעת פתאומית והיא הייתה חולה. ואז מגיע הבן האהוב, ילד בן שבע ואומר לאימו: אבל אמא, זה לא נכון, כשהיית צריכה ללכת לחתונה - אמרת שלא בא לך ונוסעים לסבתא.

האם חסרת האונים מתחילה לגמגם, מחליפה צבעים ולבסוף אומרת: 'אתם חייבים לטעום את העוגה שהכנתי'. כולם מבינים, שותקים, נבוכים ועוברים הלאה. אחרי שהאורחים מתפנים מפצירה האם בילד: אף פעם, אבל אף פעם, אל תגיד שאמא משקרת.

לא פעם ילדים קטנים מביישים את הוריהם בתום לב, מבלי להתכוון. במקרה של ראש הממשלה בנימין נתניהו התהפכו השבוע היוצרות. אביו של ראש הממשלה חשף סוד שבנו מאוד לא היה רוצה שיתגלה.

"בנימין לא תומך במדינה פלסטינית, אלא רק בתנאים שהערבים לא יקבלו לעולם", סיפר בשיחה בלעדית עם עמית סגל כתב חדשות 2. האב גם היה נחרץ וכדי להסיר כל ספק הדגיש: "שמעתי זאת ממנו". אבל כמו כל אב גאה הוסיף נתניהו האב ואמר: "אני חושב שבנימין יודע מה שהוא עושה, ואני לא חושב שהוא יעשה דברים של הבל".

בלשכת נתניהו השתוללו. "מדובר בבושה וחרפה", נמסר בתגובה. "מלכודת זדונית של חדשות ערוץ 2 לאדם מכובד בן מאה שנים. מדובר בקיום ראיון ללא רשות שמעיד על רמתו האתית והמוסרית של המראיין".

לא סתם הודגשה בתגובה גילו המופלג (ושיזכה לאריכות ימים) של נתניהו האב, אולי כדי לרמוז שהוא לא ממש יודע על מה הוא מדבר. אז זהו, שהלוואי על כולנו להיות כמו אביו של נתניהו: אדם חכם, חד כתער, שיודע בדיוק על מה הוא מדבר גם ממרומי גיל מאה. רוצים הוכחה? כשביבי התמודד בבחירות ורצה להיות ראש הממשלה , את מי הוא הביא לראיון אצל עמית סגל? נכון מאוד, את אבא.

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו

לטורים קודמים:

מה חושבים ברשת על העירום של בר רפאלי?

מצעד ה"אין גאווה" נערך השבוע בבתי המשפט

  כמה פעמים אמר נתניהו "שלום"?

העם עם החשוד: "דודו מלך ישראל"

רצח על כבוד המשפחה: אין כבוד ואין משפחה

בקרוב גם להפגין בחופשיות לא נוכל

יש אוצר, רק חבל שאין שר

האזרחים בירקון עברו על החוק - שאיש לא יאכוף