האם אובמה יצליח להפיל את מטוס הקרב?

רבים בקונגרס האמריקני רוצים לראות עוד ועוד מטוסי F22 ממריאים. כדי לשמר את העליונות של הצבא האמריקני בשמים. אובמה לעומת זאת, מתנגד בתוקף ונוקט עמדה ברורה נגד מטוס הקרב המפותח. אבל תהיו בטוחים, המטוס לא ייפול בלי לנהל קרב

ג'ונתן מאן - CNN (חדשות 2)

המטוס הוא F22 ראפטור, חמקן סילוני שנראה כאילו נבנה עבור סרטי פעולה באולפני הוליווד. המטוס נוצר עבור חיל האוויר האמריקני, ועל פי הפרסומים הוא מציג את היכולות האוויריות המתקדמות ביותר.

הממשל האמריקני הורה לייצר 200 מהם, למרות שמחירו של כל מטוס הוא יותר מ-350 מיליון דולר. זה הופך את ה f22 למטוס היקר ביותר שנבנה אי פעם.

"תשאל כל טייס בעולם מה הוא רוצה להטיס, אם הוא לא עונה לך F22 הוא משקר" אמר איש חיל האוויר האמריקני דרק ראות' לירחון "אטלנטיק" ."אני מוכן להרוג כדי להטיס אותו".

אבל הוא מעולם לא השתתף בקרב וזה לא ברור מתי הוא יכנס למערך הקרב של חיל האוויר. ארה"ב פשוט אינה מתמודדת עם שום אויב שמחזיק איזה שהוא כלי טייס ששווה לשלוח מולו את ה-f22

"העובדה היא שאנחנו נלחמים שתי מלחמות, האחת באפגניסטן והשנייה בעירק" אומר שר ההגנה גייטס. "ה-f22 לא השתתף באף אחת מהמערכות האלו". גייטס לא רוצה יותר מטוסים כאלו. גם הנשיא אובמה שיצא בקמפיין הבחירות שלו נגד ה"בזבוז של הצבא" לא רוצה אותם.

המטוס שאובמה רוצה להפיל

אבל  הקונגרס האמריקני הוא זה שמממן את הצבא. חברים רבים בבית הזה רוצים לראות עוד ועוד מטוסי F22 ממריאים. כדי לשמר את העליונות של הצבא האמריקני בשמים, וכדי להגן על אלפי המשרות סביב ארצות הברית.

"אנחנו מוכרחים לשמור על עליונות אווירית ", אמר פיל גינגרי שמייצג איזור בו מייצרים את המטוס."לא מדובר כאן ב2,200 משרות, למרות שבמצב הכלכלי העכשווי , איבוד המשרות האלו, זה יומרני לחשוב שהממשל יסגור את המפעלים" .

ועדת הקונגרס למימון הכוחות המזוינים הצביע בעד ייצור של עוד תריסר מטוסים, עכשיו הבית צריך להצביע על המימון ואובמה צריך לחתום על החקיקה. הוא אומר שהוא לא מתכוון לחתום והוא עומד להשתמש בזכות הווטו שלו במקום. הנשיא נוקט עמדה נגד מטוס הקרב המפותח, אבל תהיו בטוחים, המטוס לא ייפול בלי לנהל קרב.

 תכניתו של ג'ונתן מן - Political Mann משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.