איך תשמרו על ילדיכם מטביעה?

שלושה מקרי מוות בטביעה של ילדים אירעו בימים האחרונים, ואנחנו רק בתחילתו של החופש הגדול. מה זה בעצם טביעה, מה זה גורם לגוף, איך לטפל במישהו שטבע ומה עושים כדי להימנע מאסונות כאלה? ד"ר ירון בר-דיין עם עצות מצילות חיים לילדים המבלים ולהורים המודאגים

זהירות: סכנה בחוף הים (חדשות 2)

החופש הגדול רק התחיל, ולא פחות משלושה מקרי מוות בטביעה אירעו כבר בשבוע הראשון שלו: ילד בן 11 טבע בנחל שניר ברמת הגולן, בן 17 טבע ב"אגם הנעלם", ושוב אמש - ילדה בת בת 10 טבעה בחוף הים של אשקלון. בימים אלה חשוב מתמיד להסביר מהי בדיוק טביעה, מה אומרת הסטטיסטיקה בקשר לטביעה, כיצד היא גורמת למוות, מהו הטיפול באדם טובע, והכי חשוב - כיצד ניתן למנוע טביעה?

טביעה מוגדרת כמוות שנגרם מחנק כתוצאה מחדירת נוזל לריאות ומניעת ספיגת חמצן לזרם הדם, וכתוצאה מכך נגרמת ירידה באספקת החמצן למוח ואוטם שריר הלב. במדינות רבות טביעה נמנית בין הסיבות המוות השכיחות ביותר אצל ילדים מתחת לגיל 14. בארה"ב טביעה היא סיבת המוות השנייה בשכיחותה בילדים מתחת גיל 14 (תאונות דרכים הם סיבת המוות השכיחה ביותר בילדים בארה"ב) והסיבה החמישית בשכיחותה למוות בכלל.

מוות מטביעה שכיח יותר בקרב גברים, צעירים או מתבגרים (בגיל 18-24). מסקרים עולה כי 10% מהילדים תחת גיל 5 נקלעו למצב בו הם היו בסיכון גבוה לטביעה.

מצבים הגורמים לעלייה בסיכון לטביעה הם: השגחה לקויה על ילדים תחת גיל 5; תנאי מים קשים כגון: מערבולות, זרם חזק, מים עמוקים וגלים גבוהים; כניסה למלכודת במים וקושי להיחלץ ממנה; שיפוט לקוי עקב שימוש בסמים או אלכהול; תפקוד לקוי עקב קור, הלם, חבלה או עייפות; תפקוד לקוי עקב מחלה כגון התקף לב, פרכוסים או אירוע מוחי; שחייה לבד או שחייה בחשיכה; איבוד הכרה בעת עלייה מהירה מצלילה עמוקה; נפילה למים עקב תאונת הליכה או תאונת דרכים; אי לבישת חגורת הצלה בעת שיט.

נסיבות הטביעה השכיחות ביותר בארה"ב הינם: 44% שחייה, 17% שייט, 10% צלילה, 7% נפילה למים עקב תאונה, ו- 14% סיבות אחרות. 90% ממקרי הטביעה בארה"ב מתרחשים במים מתוקים: נחלים, אגמים ובריכות שחייה. 10% ממקרי הטביעה מתרחשים במי ים.

מה ההבדל בין טביעה רטובה לטביעה יבשה?

טביעה נחלקת לטביעה יבשה וטביעה רטובה: טביעה יבשה היא מצב שבו עקב טביעה, נגרם רפלקס של סגירת מיתרי הקול וסתימת קנה הנשימה. רפלקס זה מונע כניסת מים לקנה הנשימה, אך אם הרפלקס נמשך לאחר הוצאת הטובע החוצה - הוא עלול לגרום לחנק ולעיתים קנה הנשימה נפתח רק לאחר שמתרחש דום לב. 

טביעה רטובה היא מצב בו אדם שטבע שאף מים לתוך ריאותיו ואז קיימת פגיעה בספיגת החמצן לזרם הדם ובעקבות זאת נגרם חנק ומוות מדום לב או ירידה באספקת הדם למוח.

הטיפול במקרה של טביעה מבוסס בראש ובראשונה על הוצאת הטובע מהר ככל האפשר אל מחוץ למים. במידה והנפגע אינו נושם יש לקרוא למד"א בטלפון 101 ולהתחיל בפעולות החייאה בסיסית (הנשמה ועיסוי לב). כוחות מד"א יעניקו לנפגע סעד חיים מתקדם ויפנו את הנפגע לבית החולים מהר ככל האפשר.

כיצד תגנו על ילדיכם מטביעה?

• למד את ילדיך לשחות.
• השגח על ילדיך באופן רציף ואל תסיר את עיניך מהם אף לא לרגע.
• התר לילדיך לשחות שחה רק במקומות מותרים ותחת השגחת מציל.
• אל תשחה לבד או בחושך.
• הימנע משחייה תחת סמים או אלכהל.
• הימנע ממשחקים מסוכנים במים.
• שחה בהתאם ליכולותיך ואל תמתח את גבולות היכולת שלך.
• שים לב למזג האוויר, גאות ותנאי המים, זרם המים וגובה הגלים.
• לפני שיט וודא שהסירה בטוחה, מצוידת היטב בציוד חירום.
• לבש חגורת הצלה מתאימה בעת ביצוע ספורט ימי.
• וודא שיש גדר נעולה סביב בריכת שחייה ביתית.
• הימנע מהליכה או נהיגה בנתיבים בהם קיימת סכנת נפילה מגובה למים.

ד"ר ירון בר-דיין הינו רופא מומחה ברפואה פנימית ומרצה בכיר בנושאי מדיניות בריאות
ליצירת קשר: bardayan@netvision.net.il