מותו של מייקל ג'קסון: מדוע דום לב הינה מחלה קטלנית יותר מהתקף לב?

הדיווחים מספרים לנו כי מלך הפופ מת כתוצאה מדום לב. ד"ר ירון בר-דיין מסביר לנו מה זה דום לב, ומדוע, בניגוד לסרטים ההוליוודיים כמה מכות חשמל לרוב לא תמיד מספיקות בשביל להציל אדם ממוות

מייקל ג'קסון (חדשות 2)

מייקל ג'קסון מת אמש מדום לב בגיל 50. דום לב? בגיל כה צעיר? מהו דום לב? מדוע המחלה הינה כה קטלנית? ומה ההבדל בינה לבין התקף לב?

בשעה שמתרחש דום לב, פעילותו של שריר הלב למעשה אינה מתרחשת והלב מפסיק לפעום. הסיבה השכיחה ביותר לדום לב פתאומי הינה פרפור חדרים הלב - תופעה בה פעילות הקוצב החשמלי הטבעי של הלב מופרעת על ידי אלפי מעגלים חשמליים שפועלים בצורה לא מתואמת במקומות שונים בלב וכתוצאה מכך לא מתרחשת התכווצות יעילה של שריר הלב וזרימת הדם נפסקת.

אדם הלוקה בדום לב בדרך כלל מתמוטט באופן פתאומי, מאבד הכרה ומפסיק לנשום. הטיפול היחיד שעשוי להציל את חיי החולה במצב זה הינו מכת חשמל על ידי מכשיר המוכר לכולנו מסרטי הדרמה העוסקים ברפואה דחופה, שנקרא דפיברילטור. במידה שהחולה לא יקבל מכת חשמל בהקדם האפשרי - מותו יהיה בלתי נמנע.

למרות שבסרטי הדרמה שיעור ההצלחה בהחייאה על ידי מכת חשמל גבוה, בחיים האמיתיים סיכויי ההישרדות במצב של דום לב הינם נמוכים מאד. כ- 95% מהחולים שלוקים בדום לב מתים לפני שהם מגיעים לחדר המיון. במידה ואדם שלקה בדום לב מתחיל לקבל מהסובבים אותו, באופן מיידי, טיפולי החייאה בסיסית (הנשמה ועיסוי לב) ובנוסף לכך יקבל מכת חשמל תוך מספר דקות, סיכויי ההישרדות שלו גדלים במידה משמעותית.

אז מה זה התקף לב?

"התקף לב", לעומת זאת, היא מחלה הנובעת מירידה בזרימת הדם לשריר הלב. הסימפטומים של החולה שלוקה בהתקף לב שונים מאלו של דום לב. החולה חש בדרך כלל כאב לוחץ, עז, בקדמת בית החזה, המלווה בהזעה, בחילה, הקאה, קוצר נשימה וחש כי סופו קרב והוא הולך למות. בניגוד לדום לב, חולה הלוקה בהתקף לב בדרך כלל אינו מאבד מייד את הכרתו. במידה והחולה מטופל כיאות מהלך המחלה טוב יותר.

התקף לב שכיח יותר בחולים מעשנים, שמנים, הלוקים ביתר לחץ דם, סוכרת ורמות שומנים גבוהות בדם. לכן חשוב להקפיד על אורחות חיים הכוללים תזונה נכונה, מניעת עישון ופעילות גופנית. דום לב, לעומת זאת יכול להיגרם על ידי מגוון רחב של סיבות החל ממחלת לב, מחנק, טביעה, התחשמלות ולעיתים לא נמצאת סיבה ברורה להתרחשותו.

מומלץ כי כל אדם יכיר את הסימנים המעידים על דום לב (התמוטטות פתאומית, איבוד הכרה, והפסקת נשימה ודופק) יתקשר מיידית למגן דוד אדום בטלפון 101 ויחל לבצע פעולות החייאה בסיסית (הנשמה ועיסוי לב) עד שיגיעו כוחות מד"א ויתחילו לבצע פעולות החייאה מתקדמות להצלת חיים.

ד"ר ירון בר-דיין הינו רופא מומחה ברפואה פנימית, ומרצה בכיר בנושאי מדיניות בריאות. ליצירת קשר: bardayan@netvision.net.il

הווידאופדיה: מייקל ג'קסון