הכן גופך לקיץ: איך למנוע כאבי ראש בימי החמסין

הימים החמים של הקיץ מביאים איתם את הנאות האקלים המיוחד של ישראל, אך לעיתים הם מהווים מקור לסבל לחלק מאיתנו. זה נובע מסיבות שונות, שבין השכיחות שבהן היא כאב ראש כתוצאה מחשיפה לשמש. אז מה עושים ואיך מתמודדים?

הכן עצמך לקיץ (רויטרס)

מי מאיתנו לא חש בימים האחרונים כאב ראש בעת שיצא החוצה והסתובב תחת קרני השמש הקופחת של הקיץ הישראלי? הימים החמים של הקיץ מביאים איתם את הנאות האקלים המיוחד של ארץ ישראל, אך לעיתים הם מהווים מקור לסבל לחלק מאיתנו, שנובע מסיבות שונות, שבין השכיחות שבהן היא כאב ראש כתוצאה מחשיפה לשמש.

כאב ראש בעוצמה שונה מופיע אצל רבים מאיתנו בימי שרב וחמסין, ימים חמים בהם אנו מזיעים ולא מקפידים על כמות שתייה מספקת או בעת מעבר מקור לחום (לדוגמה מחדר ממוזג בימי שרב לשמש הקופחת). הסיבות לכך נעוצות בחום הרב השורר בחוץ, בהתייבשות עקב איבוד נוזלים בזיעה והיעדר שתייה מספקת, באור השמש המסנוור או בזיהום האוויר ששכיח בימי חמסין.

ישנם סימנים המעידים על קיומה של סיבה משמעותית לכאב הראש שחשוב לאבחן על ידי רופא. חשוב לדעת להבדיל בין כאב ראש הנובע מהחמסין לסוגי כאב ראש אחרים ולדעת מתי מספיק לנוח בחדר ממוזג, לשתות או לקחת כדור נגד כאב ראש ומתי צריכה להידלק נורה אדומה וצריך ללכת לרופא.

מתי מומלץ לגשת לרופא ?

1. בכל מקרה בו מופיע כאב ראש עז ופתאומי שאינו חולף תוך מספר שעות מעצמו או לאחר נטילת כדור נגד כאב ראש.

2. כשהכאב מופיע לאחר חבלת ראש.

3. כשהכאב מלווה בחום גבוה או הקאות.

4. כשהכאב מלווה בתחושת "נימול" ("הירדמות") או חולשת שרירים בצד אחד של הגוף, בלבול, הפרעה בדיבור, אפטיה, שינויי התנהגות, טשטוש ראייה, פרכוסים, חוסר יכולת לעמוד וללכת או כשכאב הראש מעיר משינה.

5. בכל מקרה של כאב ראש ממושך או כאב החוזר ונשנה מעל שבועיים חובה להיוועץ ברופא ולהיות במעקב רפואי הדוק על ידי רופא כל עוד הכאב אינו חולף.

כיצד תימנעו מכאב ראש בימים החמים של הקיץ ?

1. שתו 2-3 כוסות מים או שתייה אחרת לפני צאתכם מהבית בבוקר.

2. שתו מים בכמויות קטנות מספר רב של פעמים ביום (כ-2-3 ליטר ליום) גם אם אינכם צמאים.

3. הקפידו לאכול על פי סדר ארוחות. שימו לב שבימים חמים ישנה ירידה בתיאבון.

4. שימו משקפי שמש וכובע רחב שוליים בעת שהייה ממושכת בשמש.

5. העדיפו להיות בצל על פני שהות ישירה תחת השמש.

6. אל תרבו בפעילות גופנית בחוץ בעת חמסין אם אתם לא חייבים.

7. אל תקפיאו את החדר על ידי המזגן - הפרשי טמפרטורות קיצוניים עלולים להחמיר כאב ראש.

ד"ר ירון בר-דיין הינו רופא מומחה ברפואה פנימית, ומרצה בכיר בנושאי מדיניות בריאות.

לפניות: bardayan@netvision.net.il