תרגיל העורף: הרוצה בשלום ייכון למלחמה

לא כל הצופרים עבדו? המקלטים במצב על הפנים? את ד"ר ירון בר-דיין, נציג פיקוד העורף בערוץ השני, זה לא מטריד. ולמה? כי זו בדיוק מטרת התרגיל - ללמוד את הליקויים, לתקן אותם ולהגיע ערוכים יותר לשעת חירום

ללמוד מהליקויים (רויטרס)

בתרגיל העורף הגדול שהגיע לשיאו היום משתתפים כל כוחות החירום וההצלה, משרדי הממשלה. לראשונה תרגלו כל אזרחי מדינת ישראל כניסה למרחב מוגן בעת הישמע צפירת אזעקה. לקראת התרגיל, יצא פיקוד העורף במסע פרסום נרחב שקרא לצופים לבחור את המרחב המוגן בדירתם והעביר הנחיות כיצד להיערך לאפשרות של ירי טילים.

המוכנות לחירום הינה מרכיב חשוב שמכתיב כיצד יתפקד האדם במצב חירום. מוכנות המשפחה למתקפת טילים כוללת בחירת המרחב המוגן, הכנתו לשימוש מיידי בעת הצורך, הצטיידות בציוד חיוני למרחב המוגן, תדרוך בני המשפחה ותרגול כניסה למרחב המוגן בזמן. פעולות המוכנות הן פשוטות והתועלת שבהן רבה מאוד.

במלחמת לבנון השנייה ובמבצע עופרת יצוקה נוכחנו שוב ושוב שהנחיות פיקוד העורף מצילות חיים. במחקר שנערך במהלך מלחמת לבנון השנייה נמצא שעצירת רכב נוסע ושכיבה בצידי הדרך מקטינה פי 10 את סיכויי ההיפגעות מרקטה. כניסה לתוך מבנה מקטינה פי 100 את הסיכוי להיפגע מרקטה. כניסה למרחב מוגן בתוך מבנה - חדר פנימי או חדר מדרגות, ממ"ד או מקלט, מקטינים את סיכויי ההיפגעות פי 1,000 עד 10,000. נתונים אלה וניסויי פיצוץ רבים שבוצעו על ידי פיקוד העורף הינם הבסיס להנחיות הפיקוד במצב של מתקפת רקטות.

במבצע עופרת יצוקה ניצלו חיי אדם רבים בזכות האחריות שגילו תושבי הדרום וההיענות שלהם להנחיות פיקוד העורף. החוסן החברתי והאישי של תושבי הדרום והגיבוי שניתן לצה"ל על ידי כל אזרחי ישראל שיבשו לאויב את תוכניותיו ונתנו תמיכה משמעותית לרוח הלחימה של חיילי צה"ל. גם בתרגיל הוכיחה האוכלוסייה בישראל אחריות רבה, נתנה כתף ושיתפה פעולה עם פיקוד העורף וכתוצאה מכך רמת מוכנות האוכלוסייה לשעת חירום עלתה במידה משמעותית.

נכון, לא הכל היה מושלם. היו מעט מקומות שבהם לא שמעו את הצפירה ומקומות בהם יש לשפר את תחזוקת המקלטים. אבל, אם הכל היה פועל בצורה מושלמת, התרגיל היה מיותר - שהרי זו בדיוק מטרת התרגיל - ללמוד ולהפיק לקחים. תרגילים, מטבעם, נועדו לאתגר את המתורגל ולבחון נושאים שונים, וגם כאן האתגר היה מורכב והיה הרבה מה ללמוד.

מעבר לחשיפה וללמידה של פלח רחב ביותר של הציבור בישראל באשר לכללי ההתגוננות הנכונים, פיקוד העורף והרשויות קיבלו מידע רב ערך באשר למה שניתן וצריך לתקן. עכשיו זה הזמן להמשיך "ללחוץ על הגז" ולעלות קומה נוספת ברמת המוכנות.

בכל מלחמה עתידית, עורף מדינת ישראל יהיה חלק מהמערכה. מוכנות העורף והחוסן הלאומי שלו הינם המפתח לחיזוק רוח הלחימה של לוחמי צה"ל ולהשגת הכרעה וניצחון.

צה"ל לא קופא על שמריו. הוא הפיק לקחים ממלחמת לבנון השנייה וממבצע עופרת יצוקה. בין היתר, בכל הנוגע לעורף. אוכלוסיית מדינת ישראל מתורגלת ומתכוננת בשנים האחרונות לכל איום, ובכך הפכה להיות מובילה במוכנות ובכושר עמידה בשעת חירום.

ההיסטוריה מלמדת שוב ושוב שעם שרוצה בשלום צריך להתכונן למלחמה. מדינת ישראל רוצה בשלום, ולכן שומה עליה להיות מוכנה למלחמה. כל אחד מאיתנו נושא באחריות להתכונן לשעת חירום על מנת להציל חיים ולהוות מנוף לניצחון הלוחמים בשדה הקרב.

אל"מ (במיל') ד"ר ירון בר-דיין הינו רופא מומחה ברפואה פנימית ונציג פיקוד העורף בערוץ השני בשעת חירום. לפניות ותגובות: bardayan@netvision.net.il