במלחמה הגרעינית אל תהיה צודק - היה חכם

שר הביטחון צודק - אין קשר בין המאחזים לאיום הגרעיני של אירן. אבל זה לא מספיק להיות צודק בנושא הזה. צלו רוזנברג מסביר מדוע ישראל חייבת לשמור על יחסים טובים עם ארה"ב כדי להסיר את האיום האירני

האיום. נשיא אירן מחמוד אחמדיניג'אד (גטיאימג' בנק, ארכיו%d)

על פי מקורות שונים, דוח סודי שהוכן בישראל מצביע על מכירת אורניום לאירן על ידי ונצואלה ובוליביה, שתי מדינות הנחשבות למובילות את ההתנגדות לארה"ב וישראל באזור דרום אמריקה. הדוח, על פי סוכנות הידיעות איי-פי, הוכן לקראת ביקורו הצפוי של סגן שר החוץ דני איילון בהונדורס, שם ישתתף בכינוס של מדינות האזור. גם שר החוץ אביגדור ליברמן צפוי להגיע בתקופה הקרובה לאזור.

יש לידיעות הללו חשיבות עצומה לאור ההתפתחויות האחרונות בנושא הגרעין האירני. "מדיניות הפיוס" של הנשיא אובמה כלפי אירן, לפחות מבחינתה של ישראל, מסבה נזק כבד ביותר ליחסים בין ישראל לבין ארה"ב. לאחר תקופה ארוכה של מדיניות בלתי מאוזנת ומבולבלת מצדה של ישראל, המלווה בהצהרות סותרות ולעיתים בלתי אחראיות לחלוטין, מצהיר שר הביטחון בריש גלי שאין קשר בין פינוי מאחזים לבין הבעיה האירנית.

הסייג לאמירה זו היא העובדה שארה"ב אינה מוכנה, בשלב זה, להשתכנע שאין כל אפשרות להגיע לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, אם בכלל יש סיכוי, ללא פתרון הבעיה האירנית. אירן ובנות בריתה בדרום-מרכז אמריקה ובמקומות אחרים, כולל המדינות הגובלות בישראל, ממשיכה בתכניתה המכניסה את ישראל לפסיכוזה גרעינית ההולכת ומחריפה מיום ליום.

אין מוצא

התוצאה עלולה להיות קרע עם האמריקנים, משום שישראל, אם תידחק לפינה ממנה אין מוצא  לפי מיטב שיפוטה, מסוגלת לפעול. הפסיכוזה הזו פשוט מרפה את ידיה של הממשלה ומכניסה אותה לסד, מבלי לאפשר לה להתפנות למהלכים מדיניים אחרים.

אין בשורות אלה כדי לפטור את ממשלת ישראל מאשמה תורמת - נהפוך הוא. ישראל הייתה חייבת ללמוד היטב את מה שהתרחש בארה"ב לפני שיוצאים למתקפה מדינית והסברתית ללא שום תחמושת ממשית.

בניגוד לפסימיסטים הממטירים עלינו מדי יום פחד ואימה, הקלפים עדיין לא נטרפו. ראש המטות המשולבים של ארה"ב הצהיר לפני ימים ספורים שאירן עלולה להגיע ליכולת גרעינית צבאית תוך שלוש שנים. אין לקחת אמירה זו כאקסיומה, כי לעולם אין לדעת עד כמה הערכות הן אמיתיות ומדויקות והן בגדר של קרוב לוודאי, אך לישראל עדיין נותר זמן מספיק כדי לשכנע את מדינות העולם הנאור שפצצה גרעינית אירנית היא מבחינת איום על שלום העולם.

ממשלה עקשנית

מבלי לקבוע שיש קשר ישיר בין התנהגותה של אירן לבין התנהגותה של צפון קוריאה, ברור שהאירנים קולטים היטב את מסר אוזלת הידיים של העולם שנתגלה עד היום כלפי צפון קוריאה. אין ודאות גם שהאמריקאים מבינים היטב את החשש הישראלי העצום שמא צפון קוריאה תנסה פעם אחר פעם לצייד את סוריה מחדש בכור גרעיני . כל אלה יחד גורמים, כאמור, לפסיכוזה ישראלית משתקת.

מאידך, עומדים בפני ישראל אתגרים נוספים העלולים להסתבר כחמורים למדי. ממשלת ישראל הנוכחית משדרת עיקשות ומיליטנטיות בכל הקשור בסוגיה הפלסטינית. ככל שניתן לחשוב בצורה לוגית, כלל אין זה ברור מדוע ישראל ממתינה כל כך הרבה זמן כדי להבהיר עד כמה הסוגיה הפלסטינית מסובכת מאוד לפתרון.

לא מספיק שהסוגיות העומדות על הפרק קשות ומסובכות, ישנם גורמים ממשלתיים המבקשים להלהיט את ארה"ב או להוכיח לה שאנו עצמאיים לחלוטין. הדוגמה הטובה ביותר היא סוגיית המאחזים הבלתי חוקיים והבנייה החדשה בשטחים.

איך שגלגל מסתובב

מדוע יש צורך להיכנס לוויכוחים מיותרים ולהקים עלינו את העולם כולו? מדוע לא ניתן להגיע להבנות שיאפשרו לכל הצדדים לחיות עמן עד שגלגל המדינאות יחל להסתובב? פשוט כלל לא ברור.

האמריקאים, על אף שהם אינם כה חכמים כמו כמה משרינו, בכל זאת יודעים דבר או שניים במדינאות. לכן המענה שלהם הוא הדרישה האולטימטיבית להרוס את המאחזים הבלתי חוקיים ולהפסיק את הבנייה בשטחים תוך שהם קושרים את הכול עם הסוגיה האיראנית.

שר הביטחון צודק שאין כל קשר בין המאחזים לבין אירן, אך הבעיה היא שכאן אין צורך להיות צודק, אלא חכם. וזו הבעיה כולה.

ד"ר צלו רוזנברג הוא היסטוריון ומתמחה בביטחון לאומי