"רצח נערה צעירה בלי סיבה ובלי מניע - חריג מאוד ונדיר"

עו"ד ששי גז, מעורכי הדין הבולטים בישראל בתחום המשפט הפלילי, ייצג במהלך הקריירה מאות נאשמים. הוא נדהם מהממצאים שחשפה המשטרה ומזהותו של יחיא פרחאן, החשוד ברצח דנה בנט, והוא אינו זוכר בישראל רוצח בסדר גודל כמו של פרחאן, "לפרקליטות יש תיק מושלם, הסניגוריה תשלח אותו בהקדם לפסיכיאטר"

עו"ד ששי גז (חדשות 2)

שש שנים לאחר הרצח האכזרי של דנה בנט ז"ל, חשפה היום המשטרה את מהלך האירועים שהוביל למותה. בנוסף נחשפה זהותו של החשוד ברצח, יחיא פרחאן בן 33, אשר הודה ב-3 מעשי רצח ועבירות נוספות של ניסיון לרצח ואונס, מלבד חטיפתה ורציחתה של בנט.

במקרה של פרחאן, אין לבית המשפט שיקול דעת נרחב במתן העונש. במקרה שאדם מורשע ברצח, מוטל עליו מאסר עולם באופן אוטומטי. בניגוד לכל עבירה אחרת, בעבירת רצח החוק קובע עונש מינימלי.

בדרך כלל הליך המשפט כולל הכרעת דין וטיעונים לעונש, אך במקרה זה, ההליך יהיה שונה ויתנהל ללא שלב הטיעונים לעונש. כיון שלא מדובר בקטין, עונשו של הרוצח נקבע באופן אוטומטי ויהיה מאסר עולם מצטבר - מאסר עולם עבור כל אדם שהוא הורשע בהריגתו. כמובן שהליך כזה מקצר מאוד את זמן המשפט עד לקביעת גזר הדין.

לדברי המשטרה, פרחאן הודה ברצח ולכן אינו זכאי להגנה משפטית. מכאן שהקלף היחיד שעומד לרשות ההגנה הוא הקו הבריאותי. הסנגוריה תשלח אותו בהקדם להסתכלות פסיכיאטרית, בטענה שמצבו הנפשי המעורער גרם לו לרצוח את בנט.

"רצח מושלם"

במהלך הקריירה נפגשתי עם מאות פושעים שביצעו עבירות חמורות, אך בכל איני זוכר בכל שנותיי במקצוע שנתקלתי ברוצח סדרתי בסדר גודל כזה. רצח נערה צעירה, בלי סיבה ובלי מניע, הוא מקרה חריג מאוד ונדיר.

בעבירת הרצח צריך להוכיח שלושה דברים: ראשית יש להוכיח שהייתה החלטה להרוג. משמע, לנאשם היה רצון להרוג את הקורבן. הדבר השני שדרוש הוכחה הוא שהיה חוסר קינטור מצד הקורבן, כלומר שהקורבן לא סיפק לרוצח סיבה כלשהי לפגוע בו. נוסף לשני אלו נדרשת הוכחה שהייתה הכנה מוקדמת לרצח.

גם כאן, יתנהל המשפט באופן מקוצר כיוון שבידי המשטרה קיימות הוכחות וראיות, ויותר מאלו, ישנה הודאה של פרחאן, מה שמבטיח שההליך יהיה קצר וקולע. מבחינת הפרקליטות מדובר בתיק פשוט של רצח "מושלם", ועצם הודאתו מספיקה כדי לגזור על פרחאן מאסר עולם מצטבר.

"בכלא לא אוהבים עבריינים כמו פרחאן"

מהיכרותי עם עבריינים ועם העולם התחתון, העבריינים שמרצים את עונשם בכלא לא אוהבים בכלל עבירות מהסוג הזה. עבריינים רבים לא יקבלו את העובדה שפרחאן רצח נערה צעירה בלי סיבה ובלי מניע. מבחינתם הוא עבר על קודים רבים בעולם התחתון.

דווקא עובדת היותו בן מיעוטים פחות משנה לאסירים בכלא, אבל העבירה שלו תהיה לו לרועץ בכלא ועבריינים רבים עלולים לכעוס עליו. עבריינים נוטים לתת יחס רע לפושעים שביצעו עבירות בחלשים מהם כמו עבירות מין, או במקרה זה, רצח ללא סיבה של נערה צעירה.

תקופת ריצוי העונש לא צפויה להיות קלה עבורו ושלטונות בית הסוהר יצטרכו קרוב לוודאי לבודד אותו כדי להגן עליו מפני העבריינים. רוב הסיכויים שהוא כן יזכה לביקורים בכלא, אבל מרגע שיתחיל לרצות את עונשו, הוא יצטרך להתרגל היטב לסביבת הכלא, כיוון שככל הנראה לא יזכה לחופשות.

עקבו אחר חדשות 2 בטוויטר

סוף עצוב לפרשת דנה בנט:

ויקי בנט: "זה לא בן אדם זה מפלצת"

אחיו של הרוצח התקשר לאביה של דנה

ויקי בנט מגיעה למקום בו נמצאה גופת בתה

שרידי גופתה של דנה בנט נמצאו

כך היא הייתה אמורה להיראות היום