ביקורת ספר: "תעלומה בשישה קולות"

לכאורה למחבר הספר ויקאס סווארופ הייתה רק האפשרות לרדת. ככה זה כשספרך הקודם "נער החידות ממוביי" הפך להצלחה כבירה. סיגל ריבה שמחה שהסופר לקח סיכון, ולדעתה הוא הוציא ספר לא פחות טוב

ביקורת ספר: הקסם של אביה ודריה (חדשות 2)

הרבה אמנים נופלים אחרי ההצלחה הראשונה שלהם - התקליט הראשון הפך לזהב, אבל השני כמעט לא נמכר, המבקרים היללו את הספר הראשון, אך קטלו את השני, העונה הראשונה של הסדרה הייתה הצלחה מסחררת, אבל השנייה - לא מתרוממת.

אני לא יודעת האם ויקאס סווארופ שכתב את "נער החידות ממומביי" לקח סיכון או שפשוט החליט לרכוב על גל ההצלחה של ספרו הראשון שהפך לסרט זוכה אוסקר, אבל בכל מקרה - אין ספק שהוא השקיע בספרו השני "תעלומה בשישה קולות" והוציא מתחת ידיו ספר שהוא לא פחות טוב.

תוך כדי מסיבה מנקרת עיניים לכבוד זיכויו השערורייתי של ויקי ראי, בנו של פוליטיקאי מושחת, מרצח צעירה, הוא נורה למוות. שישה חשודים ובידם אקדח נעצרים לחקירה. מי מהם רצח את ויקי?

סיפור חייהם של השישה נפרש לפנינו, כל אחד בתורו: אביו של ויקי - פוליטיקאי עשיר ומושחת; פקיד ממשל מזדקן, שמשוכנע שרוחו של מהטמה גנדי נכנסה בגופו; שחקנית קולנוע יפהפייה ובודדה; בן שבט האונג מאיי אנדמן המונה 97 איש בלבד; גנב של מכשירי טלפון סלולאריים; ואמריקני תמים וקצת טמבל שמגיע להודו לפגוש את הכלה שמצא באינטרנט.

אנחנו לומדים להכיר את הדמויות - מכירים את סגנון חייהם, את חבריהם ובני משפחה. מתוודעים לשאיפות שלהם ולחלומות שהם אף פעם לא ישיגו ומגלים איך כל אחד מהם התגלגל למסיבה כשבכליו אקדח.

הסיפורים שלהם נפרדים, אך יש כמה נקודות השקה בהן נפגשות הדמויות והכל זורם אל המפגש המסוכן שלהם באותה מסיבה ראוותנית בה נרצח ויקי. חלקם הגיעו במטרה לחסל את הצעיר שפגע בהם, חלקם לבקש את עזרתו, חלקם סתם נקלעו למסיבה.

הספר מצוין, זה לא סיפור בלשי מסמר שיער וזה דווקא יתרונו. יש מתח, יש בניית דמויות מעניינת, יש הרבה מרוחה של הודו - צבעוניותה, ריחותיה, אכזריותה ובעיקר - פשטותה. דברים שאולי לא היו מתקבלים בספרים אחרים "כי הם לא הגיוניים" הופכים להיות אפשריים לחלוטין באקלימה המהביל של הודו.

הספר ארוך (530 עמודים!), לזכותו ייאמר, שכמעט אין בו קטעי נפילה והוא זורם וקריא ומרתק. קצת התעצבתי בסוף כשסוורופ תפר עתיד לא מזהיר לדמות שהכי אהבתי, אבל זה לא קלקל את הנאתי מהספר.


הערות ותגובות ניתן לשלוח ל- sigalr@news2.co.il