ננסי פלוסי: האישה החזקה או החוליה החלשה?

השמרנים אוהבים לשרטט דמוקרטים בסטריאוטיפ של עשירים מבודדים, רחוקים ממגע אדם. כרעייתו של בנקאי עשיר, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי משמשת מטרה נוחה לתקיפה - מפני שנראה שהנשיא שלה חסין לחלוטין

ג'ונתן מן, CNN (CNN)

ברק אובמה הוא איש נשוי. אבל יש אישה אחרת, לא מישל, ששולטת בו. מישל גם לא יכולה להתחרות בה מפני שהיא זו שמנהלת את הבית - בית הנבחרים האמריקני.

האישה הזו היא ננסי פלוסי. היא יושבת הראש הדמוקרטית של בית הנבחרים, האישה החזקה ביותר בוושינגטון, ולאחרונה גם מטרת חיציהם של הנבחרים הרפובליקנים.

קל לזהות את פלוסי. גם בקהל רחב של פוליטיקאים אמריקנים רבים, היא האישה הקטנה עם השיער החום והחליפה התפורה. השמרנים אוהבים לשרטט דמוקרטים בסטריאוטיפ של עשירים-מבודדים-רחוקים ממגע יד אדם. כרעייתו של בנקאי עשיר, פלוסי היא בדיוק "ליברל הלימוזינות" עליו הם מדברים.

"ידעה על שיטות החקירה - ושתקה"

למרבה האירוניה, זהו הכסף שהופך אותה, את פלוסי, לרבת עוצמה. על פי החוקה האמריקנית, הנשיא האמריקני לא יכול לבזבז סנט בלי אישורו של קונגרס. בתוך הקונגרס, לסנאט יש את הכוח שלו, אבל בית הנבחרים הוא המקום בו קולטים מיסים ומחליטים על ההוצאות. לכן, כל אחת מהתכניות שאובמה רוצה להנהיג, צריכה דחיפה מננסי פלוסי.

אולי חלק מהסיבה שפלוסי עכשיו בבעיה, הן דווקא סוגיות שלא נמצאות ממש בתחום חובותיה: עינוי השבויים ומעצרים מנהליים מתקופת נשיאותו של בוש. אובמה הורה להפסיק את שיטות החקירה האפלות, אבל רפובליקנים רבים שואלים עכשיו "למה היא לא עשתה דבר נגד השיטות של ממשל בוש, שיטות עליהם ידעה, ושתקה".

פלוסי הייתה אחת מקומץ מחוקקים שהגיעו לתדרוכים קבועים במשרדי המודיעין האמריקניים מאז 2002. היום היא מאשימה אותם שהם שיקרו לה והסתירו את שיטותיהם.

הנשיא חסין, ופלוסי היא מטרה מושלמת

הרפובליקנים מתקיפים את פלוסי ואומרים שהיא משגרת האשמות חסרות בסיס ומזיקות לסוכנויות המודיעין ולביטחונה של ארצות הברית. ניט גינגריץ', הרפובליקני שכיהן בתפקידה בעבר, אומר ששקריה של פלוסי "אינם נסבלים", וכי "דבריה אינם הוגנים ומרושעים".

בין אם הוא צודק או לא, זו פוליטיקה חכמה. הנשיא אובמה עדיין נהנה מפופולריות מרשימה, רוב המדינה מקווה שהוא יצליח לשקם את הכלכלה וייצא מעירק. ואם הנשיא חסין מהמתקפות של האופוזיציה, האופוזיציה צריכה למצוא מישהו בלתי חסין.

פלוסי היא חלק חשוב מתכניתו של אובמה ומטרה ראויה לחיצי ביקורת. עם שיער כמעט מושלם ובגדים כמעט מושלמים, פלוסי היא מטרה כמעט מושלמת.

תכניתו של ג'ונתן מן - Political Mann משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.