ממטבח כפרי לקייטרינג משגשג

מאבקן של נשות המזרח לשוויון זכויות נמצא מרחק שנות אור מזה של אחיותיהן במערב. סיפורן המופלא של נשות גוג'השורי מנפאל מגלה מאבק אחד שהצליח כנגד כל הסיכויים והפך קבוצה של נשות כפר חסרות כישורים לעסק משגשג שהבטיח גם את עצמאותן הכלכלית

רוני מרגלית (חדשות 2)

בעולם המערבי עדיין נלחמים כדי להגיע לשוויון בין המינים והדרך עודה ארוכה. במזרח לעומת זאת, המרחק רחוק שנות אור והמאבק לשוויון הוא יומיומי ומתקיים למען זכויות בסיסיות. מבנה המשפחה הפטריארכלי בנפאל יצר מצב שבו למרות שלרוב האישה עובדת קשה יותר מהבעל ואחראית לעבודות הבית השונות, היא מקבלת יחס מזלזל ומשפיל.

ברחבי נפאל הוקמו קבוצות נשים רבות על ידי ארגונים חברתיים מקומיים וזרים. לפני 15 שנים הוקמה בטקו, שכונה בקטמנדו, קבוצה של 15 נשים שאינן יודעות קרוא וכתוב. במשך 4 שנים אישה בשם גוג'השורי לימדה אותן אות אחר אות, עד שהן הצליחו לקרוא ולכתוב בעצמן.

הן יצרו קבוצה מגובשת ושיתפו זו את זו בבעיות ומצוקות שלהן. כל הנשים התלוננו על כך שאין להן די הכנסה ושהן לא מצליחות לחסוך כסף. הן רצו לעבוד ביחד כקבוצה וביקשו את עזרתה של גוג'השורי. היא שאלה אותן "מה הכישורים שלכן? מה אתן יכולות לעשות?" הנשים הביטו זו בזו במבט חסר אונים והשיבו שאינן יודעות. מעולם לא למדו מלאכה כלשהי ואינן יודעות לעשות דבר. "מה אתן יכולות לעשות?" התעקשה שוב, והנשים התעקשו גם הן ואמרו שאינן יכולות לעשות כלום.

ממטבח קטן לעסק משגשג

"אתן יודעות לבשל אורז?" שאלה גוג'השורי וכל הנשים גיחכו והשיבו שבוודאי. על הלוח שניצב מאחוריה היא כתבה את המילה "אורז". הקבוצה הייתה קבוצה נווארית, שמקורה בקטמנדו והמטבח שלה עשיר בתבשילים שונים ומגוונים. "מה עוד אתן יכולות לבשל?" היא שאלה ולאט לאט הלוח כולו התמלא בשמות של מאכלים שונים עד שכבר לא נותר מקום.

"תביטו על הלוח" היא אמרה, "אמרתם שאין לכם שום כישורים או כישרונות אבל תראו כמה כאלו יש על הלוח". היא נידבה את המטבח שלה כדי להקים קייטרינג עם קבוצת הנשים, ויחד הן בישלו מאכלים מסורתיים. תחילה בישלו לקבוצות קטנות, אך בהמשך, הן זכו להצלחה אדירה ונהיו יותר ויותר מבוקשות ועברו מהמטבח הקטן של גוג'השורי לעריכת אירועים גדולים. כך שכרו דירה בת 4 חדרים שבה הן מבשלות כיום. 15 הנשים שהחלו בפרויקט הפכו ל-80 נשים שמשתכרות היטב. כולן מספרות על שיפור מצבן הכלכלי, שגם הביא לשיפור מעמדן במשפחה.

לפני 6 שנים הן החליטו שהן רוצות לעזור לנשים אחרות שהיו במצב שהן התחילו ממנו. הן הסכימו ביחד להתחיל לממן את הארגון "סופ", שבו עובדת גוג'השורי שלימדה אותן ועזרה להן להיות עצמאיות. הן מקוות שנשים נוספות ילכו בדרכן ושתינתן להן העזרה הדרושה כדי לדחוף אותן לשינוי בחייהם ושינוי המציאות בנפאל.