פרשנות: ביהמ"ש יחליט אם תיק קצב "מחזיק מים"

פרופסור עמנואל גרוס על פתיחת משפטו של הנשיא לשעבר, משה קצב: "התשובה היא כעת לא אצל היועץ המשפטי לממשלה, כי כתב האישום כבר ישנו, אלא בית המשפט יחליט האם כתב האישום הזה מחזיק מים. כל ניסיון מצד הסנגורים לדחות את המשפט - לא עושים טוב לנשיא לשעבר".

משפטו של הנשיא לשעבר משה קצב נפתח הבוקר, לאחר עיכובים רבים. לסנגוריו של קצב וגם לנשיא לשעבר עצמו צפויה תקופה אינטנסיבית ביותר, של כ-4 דיונים בשבוע.

פרופסור עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי מאוניברסיטת חיפה, התארח הבוקר באולפן חדשות 2 עם פתיחת המשפט. לדבריו, העובדה שהדיון היום הוא בגדר שימוע בלבד, היא "אירוע נדיר במקומותינו".

"הליך כזה של שימוע לאחר הגשת כתב אישום זה דבר נדיר. יומו של מר קצב היה לו, כשהוחלט בעקבות שימוע אז להגיע להסדר טיעון איתו - ואנחנו יודעים מה קרה להסדר הטיעון הזה", אמר פרופ' גרוס והבהיר כי "אין שימוע כפול".

לדברי גרוס, "נכון שהתווספו עוד כמה חומרי חקירה, אבל מיקומם של חומרי החקירה, ההחלטה לגביהם, זה לא בשימוע ובבית המשפט עצמו זה יתברר. התשובה היא כעת לא אצל היועץ המשפטי לממשלה, כי כתב האישום כבר ישנו, אלא בית המשפט יחליט האם כתב האישום הזה מחזיק מים".

"כעת, יהיו ניסיונות מצידם של סנגורי קצב להשעות את הליכי המשפט שהחל, והוא בוודאי לא מורה טובות למגמה הזו. כל הניסיונות לדחות את המשפט בוודאי לא עושים טובות לנשיא לשעבר", סיכם פרופ' גרוס.

פרשת קצב - סיקור מיוחד:

הווידאופדיה: משה קצב

כתב אישום: מדינת ישראל נגד משה קצב 

השופט קרא ינהל את משפטו של קצב

מקורבי קצב: מזוז רצה את ראשו

נאום של שלוש שעות - בלי אף הוכחה 

מסיבת העיתונאים הבלתי נשכחת: "משה קצב הוא סוטה" 

נאום האימים: קצב נגד ערוץ 2