המחדל למרגלות שער הניצחון והלקח

מיקום פיגוע הירי בפריז וגם עיתויו לא היה מקרי - והטרור רשם ככל הנראה ניצחון תעמולתי נוסף. איך זה ישפיע על הבחירות? ומה הנשיא הבא - או הנשיאה - של צרפת צריכים ללמוד מרצף הטעויות שהובילו למתקפה? אלעד שמחיוף בטור פרשנות מיוחד

צריך רק להרים מעט את המבט מהמקום שבו עצר אמש (חמישי) קארים שאורפי את מכוניתו ופתח באש מנשק אוטומטי לעבר ניידת משטרה, כדי לראות את שער הניצחון. לפני כ-200 שנה הוא נבנה בהוראת המצביא נפוליאון כסמל לניצחונו המרהיב בקרב אוסטרליץ, ומאז הפך למוניומנט שמזוהה עם עיר האורות לא פחות מהבגטים וההוט קוטור. מטרים ספורים מפרידים בין שער הניצחון לזירת הפיגוע אמש, אבל הדיסוננס בין שתי הנקודות גדול. הצרפתים, כבר למודי ניסיון ומצולקים משלוש שנות טרור קטלני, משוועים לניצחון אבל לא יודעים למעשה מהו ולא פחות חשוב, איך משיגים אותו.

עקבו אחר אלעד שמחיוף בטוויטר

הפיגוע אמש לא היה מהקטלניים שראתה צרפת בשנים האחרונות, והוא גם הופנה כלפי שוטרים ולא אזרחים - אבל כמאמר שלושת החוקים הראשונים בנדל"ן, מה שחשוב הוא לוקיישן, לוקיישן ולוקיישן. בדומה לפיגוע בפרלמנט הבריטי, גם כאן רושם הטרור ניצחון תעמולתי בעיקר. התמונות של עורק החיים הראשי בצרפת חסום ומוצף בשוטרים וניידות פורטות על מיתרי הגאווה הלאומית של כל אזרח ואזרחית.

התזמון גם הוא לא מקרי: ביום ראשון הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות ופיגוע כזה יכול לטרוף את הקלפים. בינתיים, שמענו מהמועמדים המובילים תגובות ממלכתיות בלבד - באופן טבעי הם לא מעוניינים לעורר סערות בשלב רגיש כל כך, ובהתחשב בכך שעל פי חוק החל מהלילה חל איסור על המשך הקמפיינים. כל זה ישתנה בוודאי עם תום הסיבוב הראשון.

התפיסה הרווחת היא שמועמדת הימין הקיצוני לה פן מתחזקת עם כל פיגוע - היא הלוחמת התקיפה ביותר באיסלאם הקיצוני ובסגירת הגבולות של צרפת. למרות זאת ולמרות שבסקרים רבים היא המועמדת המובילה, רוב העם הצרפתי מסתייג ממנה ומדעותיה. הימין והשמאל המתונים יותר יעדיפו כנראה להתאחד סביב מועמד ברירת מחדל מאשר לתת לה את המפתחות לארמון האליזה. את המשוכה הזו תתקשה לה פן לעבור בזמן קצר כל כך ובהתחשב בעובדה שלא מדובר בפיגוע שמזעזע את צרפת כמו הבטאקלן או ניס.

יותר מזה: ייתכן שפיגוע כזה, סמוך כל כך לבחירות, יגרום למצביעים רבים להעדיף להעניק את קולם באופן כזה שיוכל גם להשפיע, ותחל נדידה ממועמדים חלשים אל שני המועמדים התקיפים אך מתונים, שהם בעלי הסיכויים הגדולים יותר לנצח בסיבוב השני, מאקרון ופיון, ובכך למעשה לה פן דווקא תיפגע.

כך או כך, נרים שוב את מבטנו לעבר שער הניצחון. לפי הדיווחים מצרפת, אותו שאורפי, תושב פריז, היה מוכר למשטרה, נעצר ב-2001 לאחר שירה על שוטרים, הוגדר איום ביטחוני לאומי, סימס בטלגרם שהוא מעוניין לפגוע בשוטרים ולמרות כל זאת הצליח להגיע אמש למרכז העיר, במכונית כשבידו רובה קלצ'ניקוב. המחדלים, כמו במקרי עבר בצרפת, זועקים לשמיים.

אם הצרפתים מעוניינים לבנות ביום מן הימים את שער הניצחון המודרני, על הטרור האיסלמי הקיצוני, הם צריכים להפסיק לטאטא בעיות מתחת לשטיח, ובעיקר לחשוב על גישה חדשה שתאפשר מודיעין ופיקוח טובים יותר - וזו כנראה תהיה המשימה הראשונה של הנשיא או הנשיאה הבאים של הרפובליקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת