הפוטש החובבני הפך למלכודת לאויבי ארדואן

מיד לאחר כישלון ניסיון ההפיכה בטורקיה, החל הנשיא ארדואן במבצע טיהור של כל מתנגדי הממשל בצבא ובמנגנוני המדינה השונים. ניסיונם של המורדים לחזור לטורקיה חילונית נכשל, ואף ייתכן כי הכשיר את השטח להתגברות השפעות האסלם. אהוד יערי מסביר מדוע ייתכן כי ניסיון ההפיכה שיחק דווקא לידיו של ארדואן

ארדואן שובר את מעוזי ההתנגדות (רויטרס)

עכשיו זה כבר ברור: ניסיון ההפיכה המרושל והחובבני בטורקיה לא יכול היה להצליח, משום שתכנית הקשר נחשפה על ידי המודיעין הטורקי לפחות חצי יממה לפני שעמד להתחיל. ארדואן עזב את מלונו במרמריס מבעוד מועד וראשי הצבא נערכו מראש להכשיל את המרד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקושרים, ובמרכז קציני חיל האוויר בבסיס אנקרה, נאלצו להקדים את שעת השי"ן שלהם משלוש לפנות בוקר בשבת למוצאי יום שישי, ומכאן ואילך הפך הפוטש למלכודת שסגרה על אויביו של ארדואן.

המורדים תקפו מן האוויר והניעו כוחות, אבל גורלם נחרץ למן הרגע הראשון. ארדואן מנצל זאת עכשיו כדי לחולל מעין מהפכה אסלמית משלו. בחסות ההצהרות על מצוד להענשת שותפי המרד, מתבצע טיהור ענק מימדים של הצבא ומנגנוני הממשל, מכל מי שדבק בו חשד של עוינות לסולטן.

ארדואן פשוט שובר בסדרת חבטות בלתי פוסקת את שאריות מעוזי ההתנגדות לדרכו. ידידי הטורקי סונר צ'פאטי כבר מוכן לומר שזו מהדורה טורקית של מהפכת חומייני ב-1979 באירן.

החובבנות של הקצינים שחלמו על חזרה לחילוניות מביאה על טורקיה משטר שישתעשע בבחירות ובכאילו דמוקרטיה ממש כמו באירן. כל ראשי האוניברסיטאות למשל כבר נדרשים להתפטר.

אפשר שהולכת ומתגשמת לנגד עינינו נבואתו של פרופסור ברנרד לואיס, שחגג לאחרונה יום הולדת 100: לואיס חזה כבר לפני שנים שבסופן של התהפוכות של דורנו, דווקא טורקיה תהיה המעצמה האסלמית, בעוד אירן תקרטע בהדרגה בחזרה אל זרועות המערב.