לא צריך "לימודי מזרח", אלא לימודי היסטוריה

"העובדה שצריך להכניס את הנראטיב המזרחי לתוך תכנית הלימודים היא כל כך ברורה, שכל אחד חייב לשאול את עצמו 'איך לא עשו את זה קודם?' - אבל לא צריך 'לימודי מזרח', אלא שילוב אינטגרלי". רינה מצליח על מסקנות ועדת ביטון

ועדת ביטון לא מציעה תיקון של עוול היסטורי, אלא החמצה של הזדמנות לעשות זאת. הדוח שטחי, מכעיס ומאכזב - ולמרות שהסבירו לי ש-100 אנשים עבדו עליו בתתי ועדות, אם אלה התוצאות אני עדיין מאמינה שהוא נעשה בצורה רשלנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העובדה שצריך להכניס את הנראטיב המזרחי לתוך תכנית הלימודים היא כל כך ברורה, שכל אחד חייב לשאול את עצמו "איך לא עשו את זה קודם?" - ואכן, ניסו לעשות זאת בעבר, עם הכנסת טקסטים של משוררים מזרחיים לתכנית הלימודים, למשל - אבל זה לא מספיק.

אבל מה עשתה הוועדה? ראשית, נתנה לביקורים בקברי צדיקים "להשתרבב" לדוח, אך מעבר לכך מה אומרים חברי הוועדה? יש "עמוד האש" לאשכנזים? נעשה גם למזרחים!; יש ביקורים לפולין? נבקר גם במרוקו!; יש מוזיאונים של היסטוריה אשכנזית? נקים מוזיאונים חדשים!

זו שטות. צריך לשלב: כשמספרים בשיעור על הקמת התנועה הציונית באירופה, לספר גם על הביטוי שלה במדינות צפון אפריקה; כשמלמדים על הקיבוצים, ללמד גם על עיירות הפיתוח והמעברות. החינוך צריך להיות אינטגרלי.

מדברים בדוח על לימודים בהיקף של שלוש יחידות לימוד ב"לימודי המזרח". אני לא רוצה דבר כזה - אני רוצה לימודי ההיסטוריה. צריך להטמיע את העובדות אלה בתוך אלה, לא לעשות עבודה שטחית, מזלזלת ועלובה.