כך פיגועי האווירה מתחזקים את גל הטרור

האפשרות שהמפגע מנתניה אזר אומץ ושאב השראה מפיגוע הטרור האכזרי בקריית ארבע - סבירה למדי. כך, אירוע אחד מייצר אווירה ודחף לחקות אותו, ולבצע את הפיגוע האחר. רוני דניאל על החוט המקשר בין האירועים שתורמים לשימור הטרור

זירת הפיגוע בקריית ארבע (TPS)

את שני הפיגועים שהתרחשו אתמול (חמישי) ניתן לסווג כפיגועי אווירה. כך, לא מן הנמנע שההמחבל מנתניה שמע על הפיגוע הרצחני בחברון, והדבר ליבה את רצונו לבצע פיגוע נוסף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זהו הדפוס המדויק של טרור המפגעים הבודדים. האווירה מלבה את הרצון, ודוחפת את המחבלים לעשות עוד ועוד. אירוע אחד מייצר הדחף לחקות אותו לבצע את הפיגוע האחר.

בצה"ל התעקשו לכנות את התקופה האחרונה כהפוגה, לא רגיעה. יכול להיות שבימים אלה ההפוגה מסתיימת, ויכול להיות שאנחנו בדרך לעוד גל פיגועים מהסוג שאנחנו חווים כבר כמעט שנה.

לא במקרה התופעה הזו פועלת בגלים. פיגוע אחד מזין את האחר וכך הלאה. גם הפעם, אין שייכות ארגונית, לא לרוצח מקריית ארבע ולא לרוצח מנתניה. זוהי למעשה חקיינות ויראלית, ולא מן הנמנע שנפגוש שוב את הדיווחים על הפוגה נוספת, וזמן מה לאחר מכן על את אלו על חידוש הטרור.

"לא כל מסר בפייסבוק הוא התרעה"

המפגע מקריית ארבע הרבה לשבח את הפיגועים בעמוד הפייסבוק שלו והפיץ מסרי הסתה. חשוב להבין בהקשר זה שלא ניתן להתייחס לכך כאל התרעה ממשית לביצוע פיגוע.

רוני דניאל, פרשן חדשות 2

לא ניתן לעקוב אחרי שני מיליון איש, שמפיצים כמויות מסרים אדירות מדי יום. לא ניתן גם לראות בכל אחד מהם כהתרעה לביצוע פיגוע. יחד עם זאת, היו לא מעט סיכולים של כוונות לדקור או לחלופין פיגועים מורכבים יותר שלבסוף לא יצאו אל הפועל.