הטרור בטורקיה - האתגר של ארדואן

נשיא טורקיה מתמודד עם איומים משתי חזיתות מרכזיות: הכורדים, נגדם חידש את מלחמת האזרחים; ודאע"ש, מהם הפסיק להעלים עין. התוצאה: ארבעה פיגועים קטלניים מאז תחילת השנה, האחרון שבהם שאירע שלשום גבה את חייהם של 41 בני אדם. ערד ניר על המהלכים של ארדואן, ששמו את טורקיה על הכוונת

הפיגוע המשולב שלשום (שלישי) בנמל התעופה אטאטורק הוא המורכב בגל פיגועי הטרור הקטלניים בטורקיה. מאז תחילת השנה ארבע פעמים פוצצו עצמם מחבלים מתאבדים באיסטנבול. שלושה מהמקרים היו מכוונים למוקדי תיירות, ובחודש מארס נקלעה קבוצת מטיילים ישראלים לתופת.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ערד ניר. עורך חדשות החוץ (חדשות 2)

גם לסמלי השלטון מכוון הטרור, ואנקרה - עיר הבירה של טורקיה, הייתה יעד לשלוש מתקפות של מחבלים מתאבדים מאז אמצע 2015. תחילתו של הגל הרצחני הזה לפני שנה בדיוק, כשמחבל מתאבד פוצץ עצמו בעיר סורוץ', על גבול סוריה.

בין לבין, בדרום מזרח המדינה נרשמות עשרות תקריות מקומיות של ירי ומטעני צד, שבהם נהרגים אזרחים וחיילים. מקור הפיגועים האלה בשני איומים מרכזיים שנוספו לטורקיה לאחרונה: הכורדים, שארדואן חידש את מלחמת האזרחים נגדם; ודאע"ש, שאחרי שארדואן העלים עין מפעילותם בסוריה, החליט לשנות מדיניות וכדי שהעולם יניח לו להלחם בכורדים, הצטרף לקואליציה נגד דאע"ש והפך אויב הארגון.

פיגוע נוסף בטורקיה (רויטרס)

וכך, למרות שבטורקיה אין בג"ץ ואין בצלם, נראה שהאתגר שמציב הטרור לפתחו של ארדואן גדול ומורכב.