"מפחיד להיות היום חלק מהקהילה הגאה, אבל חובתנו להמשיך לצעוד"

הטבח הנורא במועדון הלהט"ב באורלנדו הזכיר לנעם אייל את הפיגוע במצעד הגאווה בירושלים בשנה שעברה, בו נרצחה שירה בנקי ז"ל והוא עצמו נדקר ונפצע. אייל קורא לחבריו בקהילה להרים את ראשם - ולצאת לצעוד ולהתגאות במי שהם, למרות הפחד

מזדהים עם הקורבנות גם בישראל (מיכל בר)

חמישים הרוגים לפחות ועוד עשרות רבות של פצועים גבתה מתקפת השנאה במועדון ה"פולס" באורלנדו, פלורידה, במה שהוגדר כתקרית הירי ההמוני הגדולה בתולדות ארה"ב. זמן קצר לאחר מכן נעצר חמוש בדרכו לפגע במצעד הגאווה בלוס אנג'לס. המטרות הללו לא נבחרו במקרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפיגוע מזעזע ומכעיס, אבל אותי הוא לא מפתיע. רבים מיהרו להאשים את האסלאם הקיצוני כמוצאי שלל רב ובכך מחקו ברגע את ההקשר הלהט"בופובי של הפיגוע. אביו של היורה מפלורידה מספר כי בנו, היה מגיב בכעס למראה שני גברים מתנשקים זמן רב לפני שזיהו בו אי אילו נטיות של הקצנה דתית.

קריאות שמחה מזעזעות הציפו את הרשתות החברתיות זמן קצר לאחר הפיגוע. גם כאן, בישראל, בדיוק כמו לפני שנה, כאשר נרצחה שירה בנקי ז"ל ונדקרו עוד חמישה, ביניהם אני, על ידי ישי שליסל. הקריאות הללו הן קריאת השכמה מהדהדת לכך שיש להפסיק להקטין בחשיבותם של גילויי שנאה כלפי הקהילה הגאה בפרט וכלפי מיעוטים בכלל.

העיניים נשואות לאורלנדו - אבל המצב רע גם בישראל

פשעי שנאה בישראל, לרבות פיגועים מן הסוג שאירע בברנוער ב-2009 ובירושלים ב-2005 וב- 2015, מנותקים על פי חוק מהמילים "פעולות איבה". פשעי שנאה, פעולות איבה - מה ההבדל בעצם? אז מה אם מדובר במילים כמעט נרדפות.

היום בישראל, נפגעי פשעי שנאה אינם מוכרים כנפגעי פעולות איבה. הכנסת מפילה פעם אחר פעם חוקים המנסים להשוות מעמד זה, כמו גם חוקים להשוואת זכויות לקהילה ככלל, על זה אין מה לדבר. בידול, הפרדה, יחס מפלה, גינויים רפים לביטויי להט"בופוביה מתוך הקואליציה, כל אלה ועוד משאירים את השטח בשל ומוכן לעוד ועוד פיגועי שנאה.

חייבים להרים את הראש. נעם אייל

מפחיד. מפחיד להיות חלק מהקהילה הגאה בעולם וגם בישראל. העיניים נשואות לאורלנדו בצער אבל כאן, כאן המצב רע. כל עוד בני ובנות אדם לא יכולים להסתובב בבטחה ברחובות מבלי להידרש להתנצל על מי שהם ועל כך שאינם מתביישים בכך, חשיבות הפעולות למיגור השנאה יישארו בעלות חשיבות עליונה.

חשיבות ההגעה למצעדי הגאווה, בייחוד זה שבירושלים היא חובה אזרחית, לא פחות. כל מי שחשובה לו הדמוקרטיה, ערך האדם באשר הוא אדם, חופש הביטוי ושלטון החוק, חייב וחייבת לעשות מאמץ, להתגבר על הפחד ולבוא לצעוד בירושלים ב-21.7 במצעד הגאווה בהפקת הבית הפתוח לגאווה ולסובלנות בירושלים. הקהילה היא חלק מהעיר ירושלים, חלק ממדינת ישראל - והיא כאן כדי להישאר.

הכותב הוא מפצועי הפיגוע במצעד הגאווה בירושלים ב-2015 ולוקח חלק בארגון המצעד שייערך בעיר ב-21 ביולי.