בחירתו של נתניהו: להישאר עם בנט או ללכת עם הרצוג?

בסיומה של ועידת השלום האנמית בפריז, רה"מ ממשיך לחזר אחר המחנה הציוני כדי שייכנס לממשלה. אלא שהמצב מסובך מהרגיל, שכן כדי להכניס את הרצוג - נתניהו ייאלץ לוותר על בנט, שפרישה על רקע אידיאולוגי עדיפה מבחינתו על זכייה בפיס

בחירתו של נתניהו: בנט או הרצוג?

הוועידה האזורית על מזרח התיכון שהתכנסה בפריז נועדה לשרת את הצרפתים, עוד לפני שהיא נועדה לשרת את ישראל או את הפלסטינים. זו ועידה שלא השתתפו בה לא רוסיה, לא בריטניה, לא גרמניה - ומספר שרי החוץ שהיו בה לא מרשים. בנוסף, נודע שראש הממשלה נתניהו היה בקשר עם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, כך שניסוח המסקנות של הוועידה הזו היה די אנמי. אם תהיה וועידה עם הנשיא המצרי א-סיסי - זה כבר יהיה סיפור אחר, אבל כרגע אין סיבה להתייחס לוועידה הזו ברצינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במישור הפוליטי אצלנו, זה נכון שכאשר הליכוד הזמין את מפלגת העבודה להיכנס לקואליציה, העבודה אכן נכנסה בעבר - אבל הפוליטיקה לימדה אותנו שתמיד יש דברים חדשים. המצב היום מסובך בהרבה: כדי שיצחק הרצוג ייכנס לממשלה, נתניהו צריך להוציא את נפתלי בנט. ולא שנתניהו צריך להוציא את בנט - אם נתניהו ייענה לדרישות של הרצוג, בנט לא יוכל יישאר.

עבור נפתלי בנט, לצאת מממשלת נתניהו על רקע אידאולוגי, על כך שנתניהו הלך שמאלה מדי - מדובר במתנה שטובה יותר מטלפון מאראלה ממפעל הפיס. אז הוא אוסף לא רק את הקולות שנתניהו גנב ממנו יומיים לפני הבחירות, אלא גם לוקח לעצמו עוד כמה מנדטים וכפול מזה. לכן נתניהו לא יכול לעשות זאת. הסיפור הזה הרבה יותר מורכב מסתם הצטרפות לממשלה.

רינה מצליח, מגישת חדשות 2 (חדשות 2)

השאלה האמיתית: מהן כוונותיו של נתניהו?

חוץ מזה, צריך לומר ביושר: הרבה פעמים הבטיח נתניהו תהליך מדיני, אבל הוא מעולם לא מימש את ההבטחה הזאת. הוא מעולם לא עשה צעד משמעותי בכיוון הזה. מה שכן - הוא אוהב לספק את מראית העין הזאת, ובצדק, כי אז הוא מפחית מעצמו לחצים מן העולם וגם לחצים פנימיים. גם הפעם נתניהו היה רוצה את הרצוג לידו, אבל לא באמת לעשות משהו כמו בשביל להיראות משהו.

אם למישהו יש ספק מהן הכוונות של נתניהו - שיחזור שנה לאחור, לאחר הבחירות. ישבו לו כל המפלגות על השולחן והוא יכול היה לבחור במי שירצה. הוא יכול היה לקחת איתו קודם את המחנה הציוני ולגבש איתם קווי יסוד, כמו שהוא חושב, ללכת לשתי מדינות לשני עמים - ואז להרכיב ממשלה יותר רחבה. אבל הוא לא עשה את זה. הוא הלך לאגף הימני של המערכת הפוליטית ובנה לעצמו קואליציה ימנית - אז אי אפשר להתבלבל בכוונות שלו.

באשר לשאלה האם הרצוג עדיין רוצה להיכנס לממשלה - התשובה היא כן. האם הוא עוד יכול? התשובה היא שלא. האם יוכל לעשות זאת בעתיד והאם ייווצרו הנסיבות בהן נתניהו מספק להרצוג את דרישותיו חתומות על הנייר - בנט יהיה זה שייצא מהממשלה. במצב הזה נתניהו יאבד המון מהאלקטורט שלו, את מה שאנחנו אוהבים לכנות "הבייס" שלו. לכן הוא לא יכול לעשות את זה. מדובר בסוג של ניסיון "לרבע את המעגל" ואני לא רואה את זה קורה בקרוב.