זה השבוע בו התחלתי לדאוג מאלשיך

גל המבוכות למשטרה לא התחיל עם הירי שלא היה בחשוד ברצח הכפול בראשון לציון, אבל הריצה לתקשורת של מי ש"לא מתעניין בתקשורת" הרימה כמה גבות. שינוי העמדה בפרשת מעונות ראש הממשלה מעלה חשד שאלשיך עובד בשליחות מישהו. פרשנות

בשביל מי עובד אלשיך? (חדשות 2)

חצי שנה לאלשיך - או: הרגע שהתחלתי לדאוג. אני, בשונה מחלק מעמיתיי, חושב שיוחנן שדנינו היה מפכ"ל מעולה עם הישגים, שבשל ההתכסחות עם התקשורת הוא קיבל את הדימוי השלילי. בחודשים האחרונים אמרתי יותר מפעם אחת שמחליפו רוני אלשיך נהנה מההילה של בכיר לשעבר בשב"כ, כי אלמלא כך היינו מנהלים פאנל מיוחד עליו כבר לפני כמה חודשים. זו
אמירה שרודפת אמירה, צעד שרודף צעד - והפארסה של המצוד אחר החשוד בראשון ופרשת חקירת מעונות ראש הממשלה הם השיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהתחלה חשבתי שמדובר בקשיי התאקלמות של מי שיצא מהצללים לאווירה הציבורית הפתוחה והשקופה. היו מספר צעדים שחלקתי עליהם - קריאתו ליותר שוטרי מקוף על חשבון מלחמה בשחיתות, ההתייחסות להטרדות מיניות, השארת ניצב שנגדו היה תיק בעייתי: אמרתי לעצמי שאולי הוא עוד לא קלט את זה.

השבוע התחלתי לדאוג באמת - אפשר להתווכח אם המשטרה צריכה לפרסם את ממצאי החקירה בפרשת מעונת ראש הממשלה ובחקירות בכלל. יש פנים לכאן ולכאן, אני חושב שזה חיוני. אם באמת המפכ"ל חושב שנכון וראוי לא לפרסם מסקנות, למה דווקא בתיק הזה? שבוע לפני אותה יחידה סיכמה את חקירת משה איבגי – ופרסמה הודעה מפורטת, עשירה בפרטים, בעוד פה אלשיך משנה את עמדתו.

למה לא פורסמו החשדות? (הדס פרוש - פלאש 90)

זה גורם לי לתחושה עמוקה שהוא שלוחו של מישהו – ראש הממשלה – שענייניו צריכים להתגלגל בעת הזו אצל המשטרה והפרקליטות. מטריד אותי שאלשיך אולי חושב שהוא חייב למישהו אחר את המינוי וצריך לקבל החלטות בגלל זה.

כשמישהו אומר לי שתקשורת לא מעניינת אותו, אני מתחיל לדואג שמדובר באדם שהוא חולה תקשורת. בנאום הראשון של אלשיך לקציני המשטרה הוא אמר להם "תתרחקו מהתקשורת ומי שאני אראה אותו מתראיין או ששמו יוזכר בתקשורת תהיה לו בעיה" – ואז אתה רואה כל מיני סימנים לאובר-התעסקות בתקשורת. אני לא מדבר רק על היחידה החדשה שעומדת לקום, כך קראתי, ובה תקנים ל-70 לוכדי סטטוסים בעייתים ברשת.

יאן גבריאלוב - לא נורה, התאבד

הריצה לתקשורת מביכה

ועוד כמה מילים על הפארסה של סוף השבוע שעבר: היה רוצח מסוכן שהסתובב, המשטרה פעלה כמו שצריך וידעה בזמן סביר פחות או יותר איפה הוא – יצרה איתו מגע, השוטרים ראו שהוא אחז באקדח, בסיטואציה הזו היו צריכים לירות בו. כנראה שמפקד המחוז גם ירה.

המשטרה רצה לתקשורת במקום לבדוק את הזירה – רק קליע אחד היה בגופו של יאן גבריאלוב, עם כניסה מהצוואר. יכלו לחכות דקה כדי לבדוק ולגלות שמפקד המחוז כנראה לא פגע או פגע בשמשה. כמה דקות אחרי זה התחילו בהאדרת מפקד המחוז, והפיצו תמונה של המפכ"ל מסתודד עם מפקד המחוז. כל הריצה הזו לתקשורת היא פשוט מביכה – אירוע שהיה יכול להפוך להישג של המשטרה, לטיפול סביר באירוע, הפך לפארסה.

גיא פלג (חדשות 2)

לא העליתי על הדעת שמפכ"ל המשטרה מתעסק בתיק רצח כפול אם לפרסם או לא לפרסם תמונה של חשוד , אבל מתברר שהוא יורד גם לכאלו רזולוציות. הוא מאוד קפדן עם התקשורת – האם התמונה גם הגיבור של האירוע לא הייתה על דעתו?