משבר נתניהו-בנט יחדש את המגעים להכנסת הרצוג לממשלה?

רק בשבוע שעבר התפוצץ בקול רעש גדול המו"מ עם המחנה הציוני על כניסה לממשלה - וליברמן נכנס לקואליציה במקום. אלא שכעת, על רקע המשבר עם בנט סביב סוגיית הקבינט, נראה שהאפשרות לצירוף הרצוג עדיין לא ירדה מהפרק. האם זה בכל זאת עשוי לקרות? ואם כן - באילו תנאים?

המשבר יוביל לחידוש המגעים? הרצוג ונתניהו (יונתן סינדל, פלאש 90)

יצחק הרצוג, יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני, כמעט ונכנס לממשלת נתניהו בשבוע שעבר. אלא שאז הגיע ליברמן - והשאר היסטוריה. מאז, ולאחר שהוכה מכל הכיוונים, הבהיר הרצוג שאין בכוונתו להיכנס לממשלת נתניהו ולהיאבק בה - אבל האם בכל זאת יש סיכוי לחידוש המגעים עמו ולכניסה של מפלגתו לממשלה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עד לרגע זה, אומר הרצוג, שפנו אליו רק עסקנים, עיתונאים ואף גורם מוסמך. השאלה היא: במידה וייפנו אליו רשמית, האם יבחר להיכנס לממשלה בכל זאת, אם ימולאו כל התנאים שהציב במו"מ שניהל עד לא מזמן עם נתניהו - ובהם אחריות על הנושא המדיני, וטו על בנייה בהתנחלויות מחוץ לגדר, קיום משא ומתן עם הפלסטינים וקיום ועידה אזורית בינלאומית.

בסביבת נתניהו אומרים שהוא מוכן להציע לו הכל - את התיקים עליהם דובר בשיחות שניהלו עד לאחרונה, ותיקי הבית היהודי שיתפנו אם יפרשו מהממשלה - למעט תיק המשפטים. במקרה כזה, צפוי הרצוג להשיב כי יוכל להביא לקואליציה לפחות 18 או אפילו 20 ח"כים שיתמכו במהלך - כמעט כל הסיעה.

נתניהו דחה הצעה לפתור את המשבר עם בנט

כבר עם הקמתה של ממשלת נתניהו הרביעית לפני שנה, היו כאלה שייעצו לו, ביניהם רעייתו שרה, שלא להיכנע לדרישותיהם של בנט ושקד, ולהעדיף את יצחק הרצוג והמחנה הציוני בממשלה - אלא שנתניהו חשש והחליט אחרת.

בנט קיבל את הצעת הפשרה, נתניהו לא (פלאש 90)


היום, על רקע המשבר המתמשך עם הבית היהודי - הציע השר ליצמן הצעת פשרה שנועדה לפתור את דרישתו של בנט למינוי גורם שיעדכן את שרי הקבינט לפני ישיבות הפורום הרגיש. שר הבריאות הציע שראש המל"ל או סגנו ישמשו כמזכיר צבאי לשרים - הצעה שבנט קיבל ונתניהו דחה.