כך הפכה היוזמה הצרפתית לפיאסקו

הודעתו של נשיא צרפת על דחיית ועידת השלום הבינלאומית שיזם נראית על פניו מטעמים טכניים, אך מאחורי היוזמה עומד הרבה יותר מסתם רצון טוב לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אודי סגל מסביר מהם מניעיו של פרנסואה הולנד, ומדוע עדיף לנשיא הצרפתי לגנוז את הוועידה שסיכויי הצלחתה אפסיים

מה באמת עומד מאחורי היוזמה של הנשיא הולנ (רויטרס)

נשיא צרפת פרנסואה הולנד הודיע היום (שלישי) כי ועידת השלום הבינלאומית הדרמטית, החשובה מאוד לפתרון הסכסוך הדרמטי והמדמם במזרח התיכון בין ישראל לפלסטינים, שתוכננה ברוב הוד והדר ל-31 במאי תידחה למועד בלתי ידוע. הסיבה: קרי לא יכול. שר החוץ של ארה"ב קרי פשוט לא יכול כי זה לא מסתדר לו בזמנים ולכן יש דחייה. כביכול מדובר בעניין קטן, טכני, עניין לוח זמנים וחוסר תיאום בין מנהיגים אבל בפועל דווקא העניין הזה הוא סמל לכל אותה יוזמה צרפתית מנופחת והפיאסקו שהיא מייצרת.

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הצרפתים רוצים לפתור את הסכסוך במזרח התיכון ולכן הם החליטו להיכנס בכל הכוח ולפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הסיבות לכך הן פוליטיות. פרנסואה הולנד הוא הנשיא הכי פחות פופולרי שהיה אי פעם בצרפת. אחרי הפיגועים בפריז ובעיות מבית, הוא מושמץ ומותקף מכל עבר ויש עליו ביקורת מכאן ועד להודעה חדשה, ולכן הוא החליט לעשות הון פוליטי ולקשור לעצמו כתרים ונקודות בתחום יחסי החוץ.

הוא החליט שהזירה הנוחה היא המזרח התיכון, אבל הולנד לא החליט ללכת על משימה דחופה כמו למשל סיוע לפליטים ולחסרי הבית הסורים לאחר שחצי מיליון בני אדם כבר נהרגו במלחמת האזרחים המדממת, הוא לא החליט על סיוע הומניטרי דרמטי לחלקים בסוריה או התערבות בסכסוך בין החותים לממשל בתימן שבו קואליציה ערבית של ערב הסעודית ומצרים מתייצבת מול אירן, שדווקא זכתה לחיבוק מהצרפתים במסגרת הסכם הגרעין. הוא לא החליט ללכת גם על שיקום משבר המים החמור בירדן או למשל על סיוע הומניטרי רחב לרצועת עזה הנאנקת תחת עול חמאס. הוא החליט ללכת על המקום הנוח ביותר והנדוש ביותר: הפתרון בין הישראלים לפלסטינים.

זה לא משנה שהסיכוי להצלחה הוא אפס, שהיכולת שלו להביא באמת להסכם כמעט ולא קיים - הצרפתים נכנסים לתמונה. הפלסטינים הבהירו שאין להם שום עניין לשבת עם הישראלים ושהם מוכנים לנהל משא ומתן רק בתנאים שלהם, כלומר נסיגה ישראלית מקווי 67', נסיגה מירושלים ופינוי כל ההתנחלויות כתנאים מקדימים לוועידה בינלאומית. נתניהו אמר להם "אני לא מוכן ללכת לוועידה בינלאומית, אם אבו מאזן רוצה משא ומתן שיבוא אלי", וגם אמר להם שאי אפשר לסמוך עליהם כמתווכים הוגנים אחרי כל מה שעשו - כולל תמיכתם בהחלטה האחרונה באונסק"ו שלפיה אין קשר יהודי להר הבית.

הצרפתים לא מסוגלים

אבל הצרפתים לא אמרו נואש. שר החוץ של צרפת ביקר כאן בתחילת השבוע ולמרות הדברים של נתניהו, הסירוב הישראלי והגמגום הפלסטיני הוא אמר "הוועידה קום תקום". אבל למרות הדברים של שר החוץ, הצרפתים הודיעו שהוועידה תידחה. למה? בגלל קרי. שווה להעיר כעת עוד שתי הערות. 

אודי סגל (חדשות 2)
הראשונה לגבי קרי. בלי לפגוע בידידינו האמריקנים, קרי הוא האחרון שיכול לסייע לצרפתים. הוא הרי האיש שניסה לעשות זאת יותר משנתיים ונכשל כישלון חרוץ. איזו תרומה יש בדיוק לקרי בוועידה בינלאומית אחרי שהניסיונות שלו עם כל העוצמה האמריקנית הסתיימו באפס גמור ומאז הוא יושב בבית יחד עם אובמה ולא נוקף אצבע, לא יוזמה ולא ועידה, לא גישור ולא פרסום הודעה?

והדבר השני הוא בדיקת היוזמות הצרפתיות בעבר הרחוק והקרוב. בשנה, שנתיים, יודעים מה, בעשור האחרון, איזו יוזמה צרפתית צלחה? איזו יוזמה צרפתית הצליחה לעשות משהו ולהזיז משהו בעולם או במזרח התיכון? אל תטרחו. אתם יכולים לבדוק בגוגל ולחפש במאגרי המידע הצרפתים. אין יוזמה מדינית אחת של צרפת שהצליחה להתרומם. מהפסקת האש ההומניטרית בעופרת יצוקה שהייתה אמורה להתגלגל להפסקת אש קבועה ועד לניסיונות התיווך הכושלים של סרקוזי וקודמיו.

הצרפתים לא מסוגלים. אין להם שום הצלחה מדינית. האדם האחרון שדיברו עליו במזרח התיכון הוא בשאר אל אסד, ואנחנו יודעים בדיוק מה הוא עושה בימים אלו. במילים אחרות, מוטב שהולנד ינצל את העובדה שקרי לא יכול להגיע ב-31 במאי כדי לגנוז את היוזמה הצרפתית ולהתמודד עם משימות שאולי מתאימות יותר לסדר הגודל הצרפתי. משהו קטן, משהו שממש יכול להזיז משהו, ולא ספין פוליטי שקוף שכל מטרתו הוא לצבור נקודות בבית על חשבון תושבי המזרח התיכון.