גולן כיוון את דבריו לפוליטיקאים

סגן הרמטכ"ל פנה בנאומו לפוליטיקאים שמתערבים בעבודתו של הצבא. אלו שמפריעים לתחקיר נטול משוא פנים במקרה שחייל יורה בקור רוח בראשו של פלסטיני ששרוע על הקרקע, אל חברי הקבינט, שבשעת מלחמה מועלים בתפקידם וזועקים בראש חוצות שהצבא לא עושה את עבודתו כראוי

יאיר גולן

תחילה עדכון: דבריו של סגן הרמטכ"ל בערב יום השואה, שבהם התריע מתהליכים של התבהמות, התחסדות והתקרנפות בקרבנו, באופן שמזכיר את מה שהתרחש באירופה לפני השואה, זכו עד לשעת כתיבת שורות אלה לאזכור מאופק בכלי התקשורת בעולם. כך גם ההבהרה שהוציא דובר צה"ל הבוקר בעקבות הסערה שקמה כאן.

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

דבריו של שר החינוך נפתלי בנט שמיהר לצייץ ולתת לדברים תוקף של הכחשת שואה זכו לבולטות רבה בתקשורת הישראלית, בדיוק כפי שכיוון. דומה ששר החינוך, שנכח גם הוא בתל יצחק ובפתח הדברים פנה אליו האלוף גולן בשמו, היה הראשון לזהות. הוא זיהה גם את נשוא הביקורת וגם את הפוטנציאל הפוליטי הרב שטמון בה. לכאן או לכאן.

נמשיך בהבנת הנקרא (או הנאמר). תנו לצה"ל לנצח. לא את חיילי צה"ל ביקר סגן הרמטכ"ל! לא אליהם כיוון את דבריו, אלא אל הפוליטיקאים שמתערבים בעבודתו של הצבא. אלו שמפריעים לתחקיר נטול משוא פנים במקרה שחייל יורה בקור רוח בראשו של פלסטיני ששרוע על הקרקע לאחר שניסה לדקור חייל אחר, נורה ונוטרל אך נותר בחיים.

הוא כיוון את דבריו אל חברי הקבינט, שבשעת מלחמה מועלים בתפקידם וזועקים בראש חוצות שהצבא לא עושה את עבודתו כראוי. הוא כיוון את דבריו לאלו שלא מוכנים שנשותיהם תלדנה באותו חדר עם נשים אחרות רק משום שהן ערביות. הוא כיוון את דבריו לאלו שמגדירים עם אחר שחי בקרבנו ואנחנו בקרבו "רסיס בישבן". הוא כיוון את דבריו למי שמנצח בבחירות בגלל קמפיין הפחדה גזעני (ובדיעבד גם שקרי) שאיים כי הערבים נעים בהמוניהם לקלפיות. כל אלו כבר אינם חיילים. הם קובעי מדיניות.

ערד ניר

פרשנות קצרה: יכול היה שר החינוך להתייחס לגופם של דברים. להתמודד עם קריסת הערכים שממנה התריע האלוף גולן ולהציע דרך ותוכנית לעצור את הסחף. אך לא! כדי להסיט מעצמו את האש, הוא מיהר למתג את הביקורת הלגיטימית כ"תחמושת למכחישי שואה" וקבע את רף התגובה. כל אלו שיבואו אחריו, ייאלצו לעבור מעליו. לומר דברים נוקבים יותר.

במדינה מתוקנת אמור הצבא למלא פקודות ונבחרי הציבור, מדינאים, להתוות מדיניות. במדינה מתוקנת לא נדרשים הורים לשלוח את ילדיהם לשירות צבאי ארוך ומסכן חיים. ייתכן שסגן הרמטכ״ל חרג מתפקידו הצבאי ונהג כמצביא - שילוב של איש צבא ומדינאי, כי לנו אין מדינאים. לנו יש רק פוליטיקאים.

ואמירה אישית לסיום: אולי בכלל אני נסחף ורואה צל הרים כהרים, כי בעצם מה שאמר סגן הרמטכ״ל, האלוף יאיר גולן בערב יום השואה תשע״ו זה - תנו לצה״ל לנצח!