דברי גולן – קריאת השכמה לכולנו

לא נוח לשמוע ולקרוא את דבריו של סגן הרמטכ"ל יאיר גולן , אך למרות זאת הוא אומר דברים מאוד נכונים. גולן לא השווה בין ישראל 2016 לגרמניה של 36', אלא הזהיר את כולנו מהתהליך הארוך שמוביל לשם וכדאי שנקשיב לו

יאיר גולן בטקס בתל יצחק (אסף שילה/ישראל סאן)

סגן הרמטכ"ל יאיר גולן אמר דברים קשים. הוא אמר דברים שלא נוח לנו לשמוע. אבל יאיר גולן, בהיכרות אישית, הוא אדם אמיץ וישר. הוא אמר דברים מאוד נכונים. העניין הוא שיאיר גולן קרא לכולנן קריאת השכמה הכרחית. לא כי אנחנו כבר שם, אלא כי התהליכים שעוברים עלינו נוגעים בתהליכים שקרו אי שם באירופה לפני 70 ו-80 שנה.

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לא נוח לקרוא את זה, אני יודע, אבל חובה להגיד את זה. תסתכלו מה קורה לנו בשנים האחרונות - כאן בארץ ישראל. כשחברת כנסת עומדת מול קהל מתלהם וקוראת למהגרי העבודה סרטן ומביאי מחלות. זה לא מזכיר לכם משהו? כאשר אחד ששמו "הצל" הופך להיות מוביל דעה? כשקהל שלם באיצטדיון קורא בגאווה "אנחנו הגזענים של המדינה" זה לא מצדיק אמירות כמו של יאיר גולן?

כאשר יהודים רוצחים נער פלסטיני ואף שורפים אותו זה לא מדרון חלקלק? כאשר חייל יורה ברוצח פלסטיני ירוי זו כנראה בעיה שלו, של החייל ושל שלטונות הצבא שמעמידים אותו לדין, אבל מעגל האהדה שאפף אותו לרבות הפגנות תמיכה והדבקת התואר גיבור זו כבר בעיה של כולנו.

ידידי עמית סגל מצא לנכון להטיל ספק גם על שיקול הדעת המקצועי של האלוף גולן. תנוח דעתך ידידי הטוב, יש לגולן שיקול דעת ערכי ורציני ובעיקר אומץ לב שכל כך חסר אצלנו לומר את הדברים. טוב שגולן אמר את הדברים וחבל שצה"ל טרח להוציא הבהרה כאילו השווה אותנו לגרמניה של 36'. יאיר גולן לא השווה ולכן לא הייתה צריכה לבוא הבהרה. הוא הזהיר את כולנו מהתהליך הארוך שמוביל לשם - שפה ושם יש לו עדויות גם בקרבנו בימים אלה.

רוני דניאל

גדלתי בקיבוץ מעוז חיים. הייתה לי מטפלת שעל זרועה עוד היה חקוק המספר מאושוויץ. היא אף פעם לא דיברה על מה שעבר עליה שם, ורק ביום הזיכרון לשואה ולגבורה היא ישבה מולנו, פראי אדם מהקיבוץ, ודיברה. היא לא דיברה על המחנה, היא לא דיברה על מה עבר עליה שם, אבל היא דיברה על האווירה. היא דיברה על המעשים הקטנים שאותתו לאן זה הולך ושהיא ושהוריה לא ראו את זה.

קראתי חלק מהתגובות על דבריו של האלוף גולן ונזכרתי באותה מטפלת מהקיבוץ. יהודה פוליקר שר שורה מאוד יפה עם המילים: "ערב טוב ייאוש ולילה טוב תקווה". אם אנחנו חפצים באמת לשנות ולהפוך את השורה לכלל "ערב טוב תקווה ולילה טוב ייאוש", כדאי שנקשיב לאלוף יאיר גולן.

קורים אצלנו בחברה דברים קשים. התלהמות, אלימות, נכונות לפגוע בזר, ההקשבה לדעה אחרת כבר לא נמצאת כאן ומה שחסר לי זו אמירה נחרצת של ראשי המדינה (נשיא המדינה אומר דברים ברוח הזאת) אבל האחרים שותקים, וכשהם שותקים אנחנו ממש צריכים את יאיר גולן.