סערת גולן - טעם רע, במקרה הטוב

השוואתו של סגן הרמטכ"ל בין ישראל 2016 לגרמניה של שנות ה-30 בליל יום השואה במדינת היהודים מעידה שחוש המידה שלו פגום. זה אומר דברים מדאיגים מאוד על שיקול דעתו כקצין בכיר. במקרה הטוב, יש כאן הרבה טעם רע

יאיר גולן בטקס בתל יצחק (אסף שילה/ישראל סאן)

לפנות בוקר פרסם דובר צה"ל את ההודעה הבאה: "סגן הרמטכ"ל מבקש להבהיר שלא היתה לו שום כוונה להשוות בין צה"ל ומדינת ישראל לתהליכים שהתרחשו בגרמניה לפני 70 שנים. ההשוואה אבסורדית ומשוללת כל יסוד, ולא היתה שום כוונה ליצור הקבלה כזו".

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המילה הבהרה, ולא התנצלות, פירושה שסגן הרמטכ"ל מבקש לטעון בעצם שפשוט לא הובן נכון. זו הבהרה שמתאימה לכתב בעיתון, לא לקצין בכיר. "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה הוא זיהוי תהליכים שהתרחשו באירופה ובגרמניה אז, לפני 70 ו-80 שנה (זאת אומרת גם בזמן השואה עצמה!) ומציאת עדות להם כאן בקרבנו ב-2016".

לאיזה תהליכים התכוון גולן לשיטתו? הריבית המוניטרית של הבנק השוויצרי בשנות הארבעים? אולי מדיניות התחבורה ברייך השלישי? למה להיתמם? האלוף גולן התכוון בדיוק למה שהתכוון אליו. ה"הבהרה" המבוהלת לא מוסיפה לצה"ל כבוד.

2. ונניח, האלוף גולן, שהמצב בישראל כה נורא. שאתה בכוחותיך האחרונים מוצא אומץ להתריע בשער. גרמניה הנאצית זו הדוגמא היחידה שמצאת?

יש משהו בעייתי בעולם אסוציאציות שמשתרע בין הימלר והיטלר, ויימאר וחוקי נירנברג. כל עוול הוא דכאו קטן וכל אדם - הימלר פוטנציאלי.

עמית סגל (חדשות 2)

מה עם ספרד של פרנקו? החונטה של מיאנמר? למה לא להשוות לג'ינגיס חאן, פטליורה, לתקופת סופות בנגב? לירושלים של פונטיוס פילאטוס, המלכה איזבל, נבורזאדן, יוון של גיאורגיוס פאפדופולוס, רומא של נירון קיסר, הורדוס, נאצר, בניטו מוסוליני, השלטון ללא מצרים של גולדן סטייט ב-NBA, החונטה הצבאית בארגנטינה, אוויטה פרון, אימלדה מרקוס, פרעות ת"ח-ת"ט, תרפ"ט?

מי שרץ מאפס לאושוויץ בעשר שניות ועוד בליל יום השואה במדינת היהודים מעיד שחוש המידה שלו פגום. זה אומר דברים מדאיגים מאוד על שיקול דעתו כקצין בכיר. במקרה הטוב, יש כאן הרבה טעם רע.