רבנים וח"כים: אל תגעו בנהלי הירי

רוני דניאל על התקרית החמורה בחברון ועל ה"בלבול שהוביל אליה": מי נותן לחיילי צה"ל את הוראות הפתיחה באש, והאם הייתה מגיעה תגובה חמורה כזאת גם ללא תיעוד האירוע?

זירת האירוע בחברון (רויטרס)

בתחקיר המבצעי של האירוע בחברון, בו תועד חייל צה"ל יורה למוות במחבל ששכב על הקרקע בתל רומידה, הוחלט כי מפקד פלוגה ושני מפקדי מחלקות יקבלו נזיפה על כך שלא הגישו טיפול רפואי לפלסטיני הפצוע. אני לא מודאג מערכיותם של חיילים צה"ל, זה צבא ערכי. האם יש חריגים? בודאי, אבל גם בזה נמדד צבא ערכי, איך הוא מטפל בחריגים האלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי המניין בצבא, 170 פלסטינים, רובם המכריע מרצחים שרצו לדקור, נפגעו וקיבלו טיפול רפואי. ככה צריך להתנהג. זה אירוע חמור. תהיה חקירה, הוא יעמוד לדין באשמה כזאת או אחרת, ויורשע, או שלא. זה פחות חשוב.

מה שיותר חשוב הוא שרבנים ופוליטיקאים מתחילים לתת כאן הוראות פתיחה באש. הרב הראשי הספרדי, שבחייו לא הוביל חייל אחד, ולא נלחם יום אחד בחייו, כבר אומר שלא צריך להקשיב לרמטכ"ל הזה והוא נותן להם את ההוראות. זאת הבעיה החמורה והקשה.

מי נותן את הוראות הפתיחה באש (חדשות 2)

הדיווח על התקרית הזאת לא הגיע מ"בצלם", אלא בצינורות הדיווח לחטיבה וממנה. האם מפקדים היו נוהגים בחומרה גם בלי התמונה? אני רוצה להאמין שכן, אין לי הוכחה, אבל גם למי שאומר את ההיפך אין.

לא פוליטיקאים ולא רבנים יתנו הוראות פתיחה באש לצבא הזה. המקרה הזה הוא תוצאה, בין השאר, של הבלבול הזה. הצבא, ראוי שייתן גיבוי לחיילים באשר הם, אך לא כאשר קורים דברים כאלה.