המבנה המסובך של האיחוד האירופי בשמירה על הגבולות

האירופאים חרדים לזכויות אדם, וטוב שכך. אבל הבעיה היא, שלפני שמשנים חוקים וזכויות יש להסתכל על הסרבול וחוסר היעילות המערכתית השורר ביבשת. ערד ניר מסביר מה מגביל את אירופה במלחמה בטרור

האיחוד האירופי מורכב מ- 28 מדינות שהתנועה בהן היא חופשית וללא ביקורת גבולות וזאת בזכות אמנת שנגן. אלא שמערכות הלוחמה בטרור של המדינות הללו מופרדות לחלוטין, לכל מדינה גופי המודיעין והביטחון שלה ובסכום הכולל הם עולים על יותר מ-28 גופי ביטחון נפרדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למה? משום שבגרמניה למשל, שהיא מדינה פדרלית יש 16 גופי ביטחון. בבלגיה, שיודעת ימים סוערים, מתפיסת המחבל שלקח חלק במתקפת הטרור בפריז לפני ארבע חודשים ועד הפיגועים הרצחניים שהתרחשו באדמתם יש לא פחות מ- 192 גופי ביטחון, רק בבירה בריסל יש 6 משטרות. זה לא יעיל, מסורבל ומונע תגובה מהירה.

קחו לדוגמא את המקרה של מהדי נמוש, שביצע את פיגוע הטרור במוזיאון היהודי בבריסל. נמוש הוא בעל דרכון צרפתי שהגיע לפרנקפוט שבגרמניה, משם נסע ברכבת להולנד ואז חצה את הגובל לבלגיה, ביצע את הפיגוע ומשם המשיך ברכבת לפריז. בסופו של דבר נמוש נעצר, אבל רק אחרי שהצליח לחצות גבולות בין מדינות.

ערד ניר (חדשות 2)

אז כן, ביבשת אירופה, ישנם לא מעט גופי מודיעין וביטחון שאחראיים לסכל פעולות איבה נגד אזרחים ותיירים אבל התחושה בתקופה האחרונה היא כי יש מעט מאוד ביטחון.