הסיבה למתקפת הטרור באיסטנבול - שינוי הגישה של ארדואן

מתקפת הטרור שהכתה בטורקיה אמש וגבתה את חייהם של שלושה ישראלים היא חלק מרצף של מתקפות טרור נגד האוכלוסייה הטורקית במרכזי הערים הגדולות. הסיבה להתעצמות הטרור קשורה באופן ישיר לשינויי המדיניות של הנשיא ארדואן כלפי המיעוט הכורדי בתוך טורקיה וכלפי דאע"ש בגבול הסורי

הסיבה לטרור בטורקיה - ארדואן (רויטרס)

אחרי שנים ארוכות שבהן מטוסי חיל האוויר הישראלי הדירו גלגליהם משדות התעופה של טורקיה, הבוקר (ראשון) נחת לראשונה מטוס מסוג הרקולס של חיל האוויר בנמל התעופה באיסטנבול. המטוס הגיע לאסוף את קרבנות מתקפת הטרור שבוצעה על ידי מחבל המתאבד שהתפוצץ אתמול באיסטנבול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המתקפה אמש שגבתה את חייהם של שלושה ישראלים ואירני אחד, היא השביעית בחודשים האחרונים ואחת הקטלניות שבהן - אך לא הקטלנית ביותר. בעת אחרונה טורקיה נמצאת תחת מתקפת טרור משולבת המובלת על ידי כמה ארגונים שונים.

המחתרת הכורדית, ה-PKK, היא העומדת בראש הארגונים ששמים להם למטרה לפגוע בלב האוכלוסייה האזרחית בטורקיה. הסיבה לתוקפנות הכורדית נעוצה בשינוי הגישה של ראש הממשלה הקודם ונשיא טורקיה היום ארדואן.

שינה מדיניות וקיבל טרור (רויטרס)

בחודשים האחרונים ארדואן בחר להפסיק את תהליך השלום, אחרי הפסקת אש של שנתיים. הלחימה בין הצדדים התחדשה במהרה וההפצצות של צבא טורקיה בחבל הכורדים, נענות במתקפות קשור לעבר מרכזי הערים.

מעבר לכך גם דאע"ש, הארגון שתחילה ארדואן תמך בו ואפשר לו לפעול בסוריה ואחר כך הפסיק את התמיכה, גובה מחיר מהנשיא הטורקי על שינוי מדיניותו. ארדואן משלם מחיר כבד על השינויים כלפי דאע"ש והכורדים כשכל מטרתו היא להפוך להיות שליט כל יכול בטורקיה ולהיפטר מאסד בסוריה. אלו שני המרכיבים של מדיניות ארדואן היום ועל כך הוא משלם מחיר.