הידד לרוסים: פוטין יוצא מסוריה

הוצאת כוחות הצבא הרוסי מסוריה מאותתת על כך שחיל האוויר הרוסי לא ישמש יותר לצרכיהם של אסד, אירן וחיזבאללה, ולכולם עדיף לשבת למו"מ. במקביל, פוטין לא מתחייב לשמור על אסד בכל מחיר. מבחינת ישראל, הצלחת המהלך תהיה התממשות של התרחיש האופטימלי – ועדיף מאשר אסד בשלטון בחסות אירן או השתלטות דאע"ש על חלק מהשטח

היציאה מסוריה: הידד לרוסים

בהוצאת כוחותיו הצבאיים מסוריה, ולדימיר פוטין ביצע מהלך שיש לו רק פירוש אחד: התרעה לאירן, לאסד ולחיזבאללה שאין בדעתו להעמיד לרשותם יותר את חיל האוויר הרוסי. פוטין אינו רוצה, כמובן, שסוריה תהיה ארץ-חסות של טורקיה - אך באותה מידה אין הוא מעוניין לראות ביסוס של הגמוניה אירנית שם. על כן המהלך של הוצאת רוב המטוסים הרוסיים הוא לחלוטין לרוחה של ישראל.

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

נזקי המלחמה בעיר חלב

פוטין בעצם אומר לכל השחקנים בתיאטרון הדמים הזה להתכבד לשבת לשולחן המשא ומתן בז'נבה ולהשיג הסדר מדיני. לשם כך הוא ישתף פעולה עם הנשיא אובמה, שהפך שחקן משני בעלילה הזו. פוטין לא מתחייב להתעקש על הישארותו של אסד בשלטון אפילו לתקופת מעבר, וברור שהוא חותר לכונן משטר סוני לא-ג'יהאדיסטי שיותיר לקרמלין מאחז צבאי והשפעה פוליטית בסוריה.

הדרך לא תהיה קצרה ומרוצפת במהמורות מסוכנות, אבל נראה שהפור נפל: מתחילים לכווץ בהדרגה את נפח הלחימה תוך בניית יסודות חצי-פדרליים לסוריה החדשה.

אהוד יערי, פרשן העולם הערבי

מבחינת ישראל זהו התסריט האופטימלי, שעדיף על אסד בשלטון והאירנים אוחזים במשוכות - ועדיף על פני נפילת דמשק או חלב לידי דאע"ש. יתרה מזו: המהלך של פוטין משמעו שרוסיה לא תצריך הפצצות להכרעת המורדים במרחב הגולן הסורי והחרמון. בכך לא יתאפשר לחיזבאללה ולאירן לכונן שם חזית חדשה מולנו כפי שקיוו.

בראבו פוטין!