פוטין בחוץ: אירן תמלא את החלל?

הכרזת פוטין שלפיה כוחותיו יוצאו מסוריה ממחר עתידה להשפיע באופן דרמטי על גורל המאבק במדינה השסועה. האפשרות המדאיגה מבחינת ישראל: אירן תתפוס את מקומה של רוסיה, שכן חיזבאללה סר למרותה ויש לה אינטרס להשפיע על מדינתו של אסד. פרשנות

הכרזה דרמטית. פוטין (רויטרס)

אם נשיא רוסיה פוטין אכן יעמוד בהכרזתו הדרמטית ויוצא את כוחותיו מסוריה - ובייחוד את הטייסות של חיל האוויר - לדבר צפויה להיות השפעה דרמטית על גורל המאבק המזוין בסוריה. לרוסים יש אינטרסים רבים בסוריה וכדי להגן עליהם הופעל במהלך חצי השנה האחרונה כוח אווירי מסיבי.

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הפעילות של חיל האוויר הרוסי הייתה בחודשים האחרונים בבחינת כוח מכריע שלחם לצד כוחות אסד. ההכרזה של פוטין לפיה המטרה של חיל האוויר הייתה פגיעה באנשי דאע"ש הייתה מדויקת רק בחלקה. המטוסים הרוסים הפציצו גם לא מעט מטרות של ארגוני אופוזיציה אחרים - הכל על מנת לשמר את שלטונו של אסד.

חיל האוויר הרוסי - כוח מכריע (רויטרס)

מה צפוי לקרות בסוריה אחרי נסיגת הכוחות הרוסים?

המציאות לימדה מזמן שאין ואקום. את מקומו של הכוח הדומיננטי בהתכתשות הסורית הבלתי נגמרת ימלא כוח אחר. הכוח הזה עלול להיות אירן, שגם היא הכניסה והוציאה כוחות מסוריה ויש לה גם אינטרס ברור לעצב את סוריה כמדינת חסות. חיזבאללה רוקד לפי החליל של טהרן, שעיצבה את ארגון הטרור הלבנוני כגורם שיקדם את האינטרסים שלה. זו עשויה להיות התפתחות מדאיגה מאוד מבחינת ישראל.

ספק אם הסכם הפסקת האש בסוריה יחזיק מעמד. ארגוני האופוזיציה השונים במדינה, שהיו חסרי אונים אל מול ההפצצות האוויריות, צפויים לחדש את הלחימה שלהם ובכל מקרה מדובר במהלך שהוא בבחינת פרק חדש. כל השחקנים צפויים לשנות את אופן פעילותם עם עזיבת הכוחות הרוסים את סוריה.

בשורות טובות למורדים? (רויטרס)

במערכת הביטחון הופתעו מההודעה הדרמטית שיצאה מהקרמלין, אך חשוב לציין שהנוכחות הרוסית בסוריה לא הגבילה את חיל האוויר הישראלי. בין מוסקבה לירושלים התקיים תיאום שאפשר לחיל האוויר לפעול גם מעבר לגבול.

ההבנה בין הצדדים נוסחה פחות או יותר כך: ישראל לא תפריע לרוסיה, רוסיה לא תפריע לישראל ותחת ההגדרה הזאת חיל האוויר יוכל לפעול בחופשיות. אם אכן לאחר הכרזתו הדרמטית של פוטין, כל המטוסים של חיל האוויר הרוסי ייצאו מסוריה, ברור שמערך התיאום הזה שקם בין שתי המדינות כבר לא יהיה רלוונטי יותר למציאות בסוריה - מציאות שהייתה ונותרה סבוכה.