למה ל"סיירת מטכ"ל" של המשטרה אין מפקד כבר שמונה חודשים?

התאבדותו של תנ"צ אפרים ברכה הותירה את יחידת החקירות הרגישות ללא מפקד טבעי. סגנו, נצ"מ ערן קמין, נחשב למועמד טבעי לתפקיד - אך המינוי מתעכב. האם למישהו יש אינטרס שקמין יחשוש לקבל החלטות בתיקים חשובים?

לפני כשמונה חודשים שם קץ לחייו תנ"צ אפרים ברכה, מפקד יאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה) - היחידה שכונתה "סיירת מטכ"ל של המשטרה". אין חקירה רגישה שלא מטופלת ביחידה הזו בשנים האחרונות, אך באופן מוזר היא מתנהלת כבר זמן רב ללא מפקד. מדוע דווקא המינוי הזה "לא בוער" למפכ"ל ולשר לביטחון פנים?

הצטרפו לדף הפייסבוק של גיא פלג

אחרי ההתאבדות הטרגית של ברכה – שזעזעה את המשטרה כולה ובעיקר את היחידה עליה פיקד בצורה כה דומיננטית - עוד לא מונה מחליף במשרה מלאה. בתחילה המינוי התעכב כי לא היה מפכ"ל - לקח זמן למנות את רוני אלשיך - אך בתקופה האחרונה אנחנו עדים לסבב גדול של מינויים במשטרה.

מתעוררות בי מחשבות קונספירטיביות – האם למישהו יש עניין להשאיר את היחידה הזו בלי מפקד בזמן שהיא מנהלת חקירות רגישות? ליחידה יש לכאורה מועמד טבעי לעמוד בראשה – נצ"מ ערן קמין, סגנו של ברכה, שמכיר את החומר ואת התיקים.

התפקיד נחשב למשאת נפשו של קמין, שגדל ביחידה והוא כיום ממלא מקום. האם הוא צריך לחשוש? האם מישהו רוצה שקמין יפחד לעשות טעות באחד התיקים הרגישים שמונחים לפתחו?

היחידה לא הפסיקה לעבוד, אבל האם הייתם מעלים בדעתכם שסיירת מטכ"ל של צה"ל תהיה שמונה חודשים בלי מפקד? אין בשלב זה תשובות, אבל אומרים לי שהיו צריכים למנות בשבוע שעבר ואולי ימנו בשבוע הבא.

גיא פלג

בינתיים תמשיך היחידה לחקור תיקים רגישים, בהם תיק סילבן שלום ופרשת מעונות ראש הממשלה, ללא מפקד טבעי - עד שיוחלט אחרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת