דברי הרמטכ"ל - קריאה לאיפוק

המערכת הפוליטית סערה לאחר שהרמטכ"ל גבי איזנקוט קרא "לא לרוקן מחסנית על נערה עם מספרים" וטען כי צה"ל לא פועל על פי סיסמת "הקם להורגך - השכם להורגו". אלא שאיזנקוט לא התכוון לשינוי הוראות הפתיחה באש אלא להפגנת איפוק מוסרי בשטח

איזנקוט: "דרישה לאיפוק מוסרי" (פלאש 90)

הרמטכ"ל גדי איזנקוט, עורר השבוע סערה כשאמר בפני תלמידי תיכון "שצה"ל לא פועל לפי סיסמאות כמו 'הקם להורגך השכם להורגו'", ואף הדגיש כי הוא "לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים. הרמטכ"ל לא זלזל במשפט המדובר, אלא ניסה להבהיר כי דברים אלו אינם מהווים הוראות לפתיחה באש.

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

חיילים ושוטרים רבים עומדים בשער שכם. ברור לכל שהאנשים שמגיעים לשם אינם מחבבים את כוחות הביטחון, בלשון המעטה. אך הדבר אינו מהווה תירוץ לפגיעה בהם.

יחד עם זאת צריך להקשיב לדברי הרמטכ"ל. קיים במציאות הצבאית מרחב פעולה מותר. במקרה שהתרחש בשער בנימין, במהלכו נער תקף נער באמצעות סכין, יש לפעול נגדו במלוא הכוח.

רוני דניאל, פרשן לענייני צבא

לצד זאת, יש גם בדבריו דרישה לאיפוק ערכי ומוסרי. כך למשל, במקרה שבו תועדו שתי נערות פלסטיניות "מקפצות", אסור להרגן.

אלא שהמצב כיום מסוכן בהרבה. ישנם חברי כנסת, שרים ועמותת שמנסים לדרדר את רף האלימות. הם מנסים לתת פקודות לחיילי צה"ל כיצד להתנהג בשטח - מה שבמידה רבה נחשב כ"התרת רסן" - אלא שהמקרה שבו נרצח אזרח אריתראי בתחנה המרכזית בבאר שבע מלמד כי ההפך הגמור הוא הנדרש.