המסר של הבוחרים: "מושחתים נמאסתם"

ברני סדנרס ודונלאד טראמפ היו המנצחים הגדולים של הבחירות המקדימות בניו-המפשייר, המדינה השנייה לבחור אחרי איווה. ערד ניר מסביר למה התוצאות לא באמת מפתיעות ומה הן צריכות ללמד את המתמודדים לקראת הבחירות המקדימות הבאות

ניו-המפשייר נוהגת להפתיע (רויטרס)

"ניו-המפשייר נוהגת להפתיע", טענו ידעני הפוליטיקה האמריקנית לקראת הפריימריז השבוע, כפי שטענו בכל אחת ממערכות הבחירות האחרונות. משנודעו התוצאות הלילה התברר שניו-המפשייר הניחה לפתחה של מערכת הבחירות הזו הפתעות צפויות והפתעות מפתיעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

ניצחונו של ברני סנדרס היה צפוי אבל מפתיע. צפוי משום שניו-המפשייר גובלת בורמונט, המדינה שסנדרס מייצג בסנאט בוושינגטון. שתיהן מהוות שליש מהמדינות באזור ניו-אינגלנד שבצפון מזרח ארה"ב והאמריקאים ידועים ב"לוקל-פטריוטיות" שלהם, נאמנות אזורית, שלרוב גוברת על שיקולים פוליטיים טהורים. כך לא התקשו הסוקרים לחזות את ניצחונו של סנדרס ובפער משמעותי.

ראוי לציין שלמגינת ליבה של קלינטון, הפער בתוצאות האמת גדול יותר מזה שחזו הסקרים, כך שבכל זאת מפתיע שסנטור קשיש בשנתו ה-75 (הוא מתעקש לומר שהוא בן 74 ובריא לחלוטין) שמאמין בסוציאליזם (הוא מתעקש שבין הסוציאליזם הקלאסי לסוציאליזם הדמוקרטי שהוא מוביל יש הבדל ע-נ-ק), מצליח להביס אישה מנוסה ומוכרת כמו הילרי קלינטון נטולת המגבלות הכספיות למימון הקמפיין. ועוד לא ציינו שעד לפני חודשים אחדים היה כמעט אנונימי מחוץ למחוז הבחירה. ברני סנדרס רשם אמש פרק בהיסטוריה כשהיה לפוליטיקאי האמריקני היהודי הראשון שזוכה בפריימריז.

"מושחתים נמאסתם"

דומה שאת הצד המפתיע בניצחונו של סנדרס ניתן להסביר באותם טיעונים שבהם יוסבר הניצחון הצפוי של דונאלד טראמפ בפריימריז של המפלגה הרפובליקנית בניו-המפשייר: המיאוס שחשים הבוחרים מהממסד המפלגתי. מטות הבחירות של המועמדים ילמדו את לקחי הלילה הזה כדי לנסות ולהתרומם בהמשך אבל המסר לפי שעה ברור - ״מושחתים נמאסתם״.

לציבור האמריקאי נמאס מההתנהלות המסואבת של הפוליטיקאים בוושינגטון שב-8 השנים האחרונות, שנות שלטונו של הנשיא ברק אובמה, נראו כמי שמנהלים מאבקים אישיים יותר משדאגו לרווחתם של הבוחרים ששלחו אותם לשם. מכיוון שכך, הם מצביעים עבור מי שנתפס בעיניהם כאנטי מימסדי. מי שלהערכתם יטלטל ויאתחל את המערכת.

ערד ניר

להבדיל מההפתעות הצפויות, ההפתעה המפתיעה של הלילה הזה היא המקום השני בפריימריז הרפובליקני - ג׳ון קייסיק, מושל אוהיו, שעד היום חימם את הכסא הצדדי בשורה הראשונה של המתמודדים, עד כדי כך שהעימות האחרון כמעט התחיל בלעדיו. מרקו רוביו, שאחרי איווה נחשב להבטחת המימסד להשתלט על הפריימריז האלה ולקבל את המועמדות, הובס וסיים במקום הרביעי, אחרי טד קרוז שניצח באיווה וג׳ב בוש, שזכה להישג המרשים ביותר עד כה. קייסיץ׳ מקווה לקבל עכשיו כספים שיאפשרו לו להמשיך ולנסוק בהמשך הדרך לוועידות שיתקיימו ביולי השנה, דרך שתהיה רצופה מהמורות והפתעות. נסיעה טובה.