תלונות על הטרדה - אבל לא במשטרה

פעם זה היה די ברור: אם מספיק נשים טוענות שהוטרדו, המשטרה תצליח לשכנע לפחות אחת מהן להגיש תלונה כדי לפתוח בחקירה רשמית. אך בשנים האחרונות, במקרים רבים יותר ויותר, בוחרות הנשים שלא להתלונן באופן רשמי - דבר שמקשה על הערכת ההשלכות של העדויות שלהן, שלא תמיד ישיגו את המטרה המבוקשת

איבגי, ארכיון (חדשות 2)

לפני שנים לא רבות, כשהיו מתחילות לצוץ תלונות על איש ציבור המטריד מינית נשים, ניתן היה להעריך כי בסופו של יום תוגש במשטרה תלונה נגדו - גם אם אף אחת מהנשים לא תצעד בעצמה למשטרה, יגיעו השוטרים אליהן ויצליחו לשכנע לפחות אחת או שתיים מהן לבצע את הצעד הפורמלי. כך היה במקרה של משה קצב, חנן גולדבלט ואפילו איציק מרדכי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

אך כיום המצב שונה לחלוטין: נגד עמנואל רוזן הצטברו עשרות עדויות, נגד ינון מגל ארבע וכעת הזרקור מופנה למשה איבגי, שתשע נשים טוענות כי הטריד אותן - אך אף תלונה בנושא לא הוגשה למשטרה. אין מנוס מלהודות: קשה להעריך לאן הפרשה תתפתח מכאן.

גיא פלג (חדשות 2)
בעוד שינון מגל נחקר באזהרה גם מבלי שתוגש תלונה, בפרשה הנוכחית לא מתכננים בפרקליטות נכון לשעה זו צעד דומה. למעשה, אפילו לא נעשה תדרוך למשטרה ולא התבצעה איזושהי ישיבה בנושא, שלא לדבר על בדיקה משטרתית.

חשוב להבהיר: אני לא מאמין שהעיתונאיות שמפרסמות את העדויות מפברקות מספרים, אין לי ספק כי הן מדווחות אמת. אולם נוצר מצב בו עשרות, אם לא מאות, נשים בישראל טוענות כי הוטרדו בידי גברים חזקים ומשפיעים - אך בסופו של יום הן אינן מגישות תלונות רשמיות במשטרה. מבלי שהצעד הזה יינקט, אין לדעת מה יהיו ההשלכות על אותם גברים.