פוטין הוא הבוס החדש במזרח התיכון

ארצות הברית הסכימה הלכה למעשה לנגן כינור שני לרוסיה בכל הנוגע למלחמת האזרחים בסוריה, לאחר שסייעה לה לגרור את האופוזיציה הסורית החבולה לשיחות עם ממשל אסד בדמשק. אהוד יערי מסביר איך הרוסים קיבלו את כל דרישותיהם ומה ההשלכות שיש לזה על האזור

הבוס החדש במזרח התיכון. פוטין (רויטרס)

בימים אלה מתחיל מהלך דרמטי במזרח התיכון שטרם עלה לכותרות, אך בהחלט יגיע אליהן: האמריקנים הסכימו לנגן כינור שני לרוסים בכל הנוגע לסוריה. הם למעשה עוזרים לרוסים לגרור את האופוזיציה הסורית - מוכה, חבולה, כשהרוסים בוחרים מי ייצג אותה - לשיחות עם משלחת של הנשיא אסד בז'נבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האמריקנים עושים זאת לאחר שהרוסים הצליחו להביא לשינוי משמעותי מאוד במצב על הקרקע בסוריה. זה כולל את דרום המדינה, לא רחוק מהגבול שלנו, כשאנשי הצבא הסורי וחיזבאללה לקחו לידיהם את עיר המפתח שיי'ח מסכין. אותו הדבר קורה גם בצפון סוריה.

רוסיה מושכת את האופוזיציה לתוך השיחות מבלי להבטיח שאסד ילך הביתה. יותר מזה: האמריקנים הסכימו עם רוסיה שצבא אסד וחיל האוויר הרוסי יוכלו שניהם להמשיך בתקיפות, כל עוד מתנהל משא ומתן. האופוזיציה מצדה התחננה, לאחר שנגררה לשיחות בז'נבה, שייפסקו התקיפות מצד צבא אסד ויוסרו הכתרים שמביאים לרעב בערים רבות בסוריה.

אהוד יערי (חדשות 2)

מתוך הדרישות האלו, האופוזיציה לא קיבלה דבר. ארצות הברית מסכימה שפוטין יוביל את התהליך ויסדיר את הנושא הסורי ככל יכולתו. זה ייקח זמן - אבל יש כיוון ברור.