מדוע הבורסות ברחבי העולם צונחות?

ירידות שערים חדות נרשמו גם היום ברחבי העולם - והגיעו אף לרמה של 4% בבורסות באסיה. כאן בישראל נרשמה ירידה של 2% במדד המעו"ף, שרשם שפל של שנה. למה כל זה קורה ואיך זה ישפיע על הכיס שלנו?

הבורסות צונחות (רויטרס)

שנת 2016 נפתחה לא טוב בכלל בבורסות ברחבי העולם, שחוות ירידות שערים חדות. גם היום היה יום כזה, כשבבורסות באסיה נרשמה ירידה של 4% בשערים, בוול סטריט בניו יורק ובבורסות באירופה חלו ירידות בשיעור של 3%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כאן אצלנו בישראל, נפתח היום המסחר בבורסה בתל אביב בירידות שערים חדות של המדדים המובילים. מדד המעו"ף הגיע לשפל של שנה עם ירידה של 2%. הציבור מאמין פחות ופחות במניות ובתקופה האחרונה ראינו פדיונות של כמעט מיליארד שקלים בקרנות הנאמנות - אפיק ההשקעה שדרכו הציבור משקיע בבורסה.

אז מדוע זה קורה? עקב החששות מהאטה בצמיחה בסין - שם מדווחים על קצב הצמיחה הנמוך ביותר מאז 1990 וגם בגלל הצניחה במחירי הנפט בעולם - שהיום עומדים על פחות מ-30 דולר לחבית, ורק לפני שנה וחצי המחיר היה 100 דולר לחבית. בנוסף לאלה, הכלכלה העולמית עדיין מתקשה להתאושש מהמשבר של 2008.

קרן מרציאנו (חדשות 2)


בשורה טובה אחת לפחות צפויה כתוצאה מהמצב הזה: גם בחודש הבא תהיה ירידה במחירי הדלק, אבל ככל הנראה של 10 אגורות בלבד - זאת מכיוון שמחיר הדלק מורכב ברובו ממס שהוא מס קבוע.