חוליית חיזבאללה ביו"ש: מלחמה מתחת לרדאר

המטרה: הרחבת פעולות הארגון אל תוך שטח ישראל. האמצעי: "יחידה 133", שמגייסת מחבלים ביו"ש ושחלק מפעילותה נחשף היום עם פרסום דבר מעצר החוליה שתכננה פיגועי ירי והתאבדות. לאן מועדות פני חיזבאללה? פרשנות

מאחורי חוליית הטרור של חיזבאללה שנחשפה היום (רביעי), עומדת יחידה 133 של הארגון. עד כה, קיומה וייעודה של היחידה הוסתרו, אבל לאט לאט תכליתה נחשפת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהאירועים האחרונים עולה כי מטרת היחידה היא לגייס אנשים בשטחי יהודה ושומרון, לממן ולהקים חוליות כדי שיפעלו נגד חיילי צה"ל במגוון דרכים של ירי ומטענים. כאן המקום להזכיר את קייס עובייד, אזרח ישראלי תושב טייבה, שטמן את המלכודת לאלחנן טננבאום והביא לתפיסתו והחזקתו בשבי חיזבאללה עד לשחרורו.

עובייד, פעל בשירות חיזבאללה בכדי לגייס אנשים מקרב אזרחי ישראל הערבים. הגיוס בוצע הן למטרות מודיעין והן להקמת חוליות שיפעלו גם הן - לא רק באיסוף מודיעין אלא גם לתכלית של פעולה אקטיבית נגד מטרות בישראל.

כל אלה מלמדים על כוונותיו של חיזבאללה לאורך השנים. ניסיון לייצא את פעילות הטרור שלו ולא להשאירן רק בגבול הצפון, אלא להרחיבן לתוך שטח ישראל והגדה - ממש כמו מנגנון הפיגועים בחו"ל של הארגון. הפיגוע בבורגס למשל, תוכנן ובוצע על ידי חיזבאללה, בסיוע אירני כמובן.

לכן, גיוסו של מוחמד זע'לול מטול כרם במטרה להקים חוליה שתפעל באופן אקטיבי בשטחי ישראל היא אינה בגדר התפתחות מפתיעה. היו כבר כאלה בעבר, וטוב כמובן שנחשפו בטרם הבשילו לכלל תשתית מבצעית פעילה.

"ישראל תתקשה להצדיק פעילות נגד חיזבאללה"

כל הפעילות של חיזבאללה מצביעה בעיקר על חולשה. הארגון במצבו הנוכחי נתון לביקורת קשה בתוך לבנון. אנשיו פרוסים בסוריה, בלבנון ובתימן, ויכולותיו לפגוע בישראל באופן גלוי מצומצמות מחשש לתגובה ישראלית קשה, שבעת הזו מאוד לא נוחה לארגון. לכן נחשפות מפעם לפעם פעילויות עקיפה כמו זו האחרונה, שאולי תתחולל מתחת לרדאר ולא תצביע במישרין על ארגון הטרור כיוזם.

בנתונים האלה לישראל תהיה בעיה להצדיק פעולה נרחבת נגד הארגון, וזה פחות או יותר מה שהם מבקשים. העובדה שבנו של נסראללה הוא זה שעומד מאחורי ניסיונות הגיוס בטול כרם, מצביעה רק על היוקרה והחשיבות שחיזבאללה מיחס למהלכים האלה.

רוני דניאל, פרשן חדשות 2

ובכלל, לא מן הנמנע שבחיזבאללה ימשיכו לנסות חוליות טרור שעל פי ניסיון העבר מכילות מרכיב פלילי של הברחות סמים, מרכיב מודיעיני לאיסוף מידע, וגם מרכיב אופרטיבי של ביצוע פיגועים בשטחי ישראל, יו"ש, ובכל מקום בעולם שאותו ימצאו כראוי.

זו מלחמה שלמתנהלת מתחת לרדאר. חיזבאללה כשל בלא מעט ניסיונות וברור שלא לעולם חוסן. אך ככל שימשיכו בניסיונותיהם - אפשר בהחלט שיזכו להצלחה, כאן ובכל מקום אחר בעולם.

בנו של נסראלל גייס פעיל ברשת החברתית

בתום הפעילות המאומצת של שירות הביטחון הכללי, צה"ל ומשטרת ישראל נעצר מחמוד זע'לול בן ה-33, שעמד בראש חוליית הטרור שהפעיל חיזבאללה בטול כרם. עמו נעצרו רבאח לבדי (29), מוחמד זע'לול (20), וכן שני פעילים נוספים - אחמד אבו אלעז ומוחמד מסארווה (20), שעל פי החשד רכשו נשק ונעצר טרם מימוש הפיגוע סמוך לכוחות צה"ל. 

מבנה החוליה שנחשפה

מפרטי החקירה עולה כי ג'וואד נסראללה, בנו של מזכ"ל הארגון, רתם את זע'לול לביצוע פיגוע לאחר שיצר עמו קשר ברשתות החברתיות. זע'לול קיבל הנחיה בהמשך מידי פעיל חיזבאללה שכונה "פאדי", לפתוח כתובת דואר אלקטרוני לצורך המשך ההתקשרות. בין השאר הונחה זע'לול לגייס חברים נוספים לחוליה ואף לאסוף מידע מקדים לקראת ביצוע פיגועים אפשריים.

בהמשך קיבלו חברי החוליה מספר הנחיות נוספות לצורך הוצאת פיגועים לפועל בשטח ישראל. הפעילים נדרשו לפעול בערוץ תקשורת חשאי ולהתכונן לביצוע הפיגועים באמצעות מחבלים מתאבדים, חגורות נפץ והקמת מחנות אימונים. בנוסף נדרשו הפעילים לאסוף מידע אודות פעילות כוחות הביטחון הפועלים בגדה המערבית.