מתיחות בדרום: הסלמה או סטטוס קוו?

ארגון הטרור ששולט ברצועת עזה אומנם לא הניח את מטען החבלה שיועד לפגוע בחיילים ישראלים, אך ישראל רואה בו אחראי ישיר לניסיונות הפיגוע של הארגונים האסלאמיים הקיצוניים. בחמאס אומנם מעוניינים ברגיעה, אך השקט בגבול הרצועה אף פעם לא מובן מאליו

מטען החבלה בצפון רצועת עזה (דובר צה"ל)

בחמאס היו מוכרחים להגיב באופן כלשהו על תקיפת חיל האוויר בגבול רצועת עזה ולכן שחררו שם הצהרה לפיה ישראל "משחקת באש", אבל הסלמה והבערת הגבול הדרומי רחוקות מלהיות אינטרס של ארגון הטרור העזתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעות הראשונות אחרי הפגיעה בחוליית המחבלים, בצה"ל עסקו בניסיון לברר את זהות חברי החוליה. התגובה המהירה של חמאס העלתה תחילה סברה שמדובר בהם - ובשינוי כללי המשחק - אך התברר כי האחראי הוא ארגון אסלאמיסטי קטן שמנסה פעם אחר פעם להדליק את האזור. הפעם זה לא הצליח, אך יהיו ודאי ניסיונות נוספים.

בינתיים תושבי עוטף עזה לא קיבלו הנחיות מיוחדות, וביממה הקרובה הם ככל הנראה יהיו זהירים מעט יותר. בצה"ל ממשיכים לבחון את האירועים הללו מתוך הבנה שלחמאס יש אינטרס לסכל פיגועים מסוג זה.

רוני דניאל

מנגד, בסופו של דבר ישראל רואה בחמאס - הריבון ברצועת עזה - כנושא באחריות. נכון לעכשיו שקט לאורך גבול הרצועה, אך האם המצב הזה יישאר על כנו לאורך זמן? בעזה - שום דבר לא בטוח.