איומי נסראללה: משחק במורל הלאומי

הכשלונות בסוריה והידיעה כי ישראל לא תבליג על מתקפה החלישו את מנהיג חיזבאללה - כל שנותר לו לעשות הוא לנסות ולשאוב כוח מהפחדת הציבור הישראלי, ולכן הוא מאיים בתגובה צבאית על חיסול קונטאר - למרות הסיכונים הכרוכים בכך. טור דעה

מעוניין לשאוב כוח מהפחד הישראלי. נסראללה (רויטרס)

מהמסר הקצר ששיגר נסראללה לישראל הערב (ראשון) אפשר ללמוד שחיזבאללה כבר עשה את הבדיקות וההיערכות המקדמית לקראת ביצוע פיגוע נקמה על חיסול קונטאר. נסראללה רומז כי הארגון התחיל לגלגל את התגובה הצבאית ה"קרבה ובאה", ומגדיר את ימים אלה כתקופה של המתנה, ימים של כוננות והיערכות בחיזבאללה ובישראל - ימי ההמתנה שנסראללה נמנע מלהתייחס או להעריך כמה זמן הם צפויים להימשך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זהו זמן קבלת החלטות גורליות: אם לשפוט לפי ההתבטאויות קצרות הרוח והנחרצות שהגיעו בימים האחרונים מפי הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש הממשלה, חיזבאללה לא יוכל לצפות עוד להבלגה אם תותקף ישראל מחזית דרום לבנון, לאורך הקו ששרטט נסראללה בנאומו. זה מעיד על שינוי מדיניות מוצהר בישראל, לעומת התגובה הרפה והאינסטינקטיבית במהותה לפיגוע ירי הנ"ט לעבר כוח צה"ל בהר דוב לפני כשנה, כנקמה על חיסול ג'יהאד מורניה ומספר בכירים בארגון, וכן הגנרל האיראני אללה-דאדי בגולן הסורי.

נסראללה מרשה לעצמו להשתעשע במחשבות ובדיבורים על האויב הישראלי המפוחד "שמתחפר בעמדותיו בשלג לאורך הגבול הצפוני", אך בתנאים החדשים שהביאה ישראל לידיעתו במסרי האזהרה הרשמיים, ולפי דיווח בלבנון גם דרך מתווך גרמני, לא תהיה לו סיבה להתבדח אם יחליט ברגע אחד של החלטה חפוזה להפר את השקט בגבול הצפון.

ירון שניידר (חדשות 2)
המשך פעילותם של "חניכי קונטאר", בני הגולן הסורי, היא "התגובה הטבעית" לחיסולו, כך מאותתים בימים האחרונים למשטר אסד. אבל נסראללה, כהרגלו, לא חושף את קלפיו גם בדברי האיום שלו הערב. במקום זאת, הוא מתמקד שוב ושוב בהשפעות הפסיכולוגיות - בחשש בישראל מפני תגובת ארגונו. זה אולי הדבר היחיד שהוא יכול להתגאות בו ולשאוב ממנו כוח הסברתי.

במקביל, כל הניסיונות של חיזבאללה להטיל מורא במורדים בסוריה, בחסות העזרה הרוסית למשטר אסד הקורס, אינם מניבים את התוצאות שלהן קיוו מתווי האסטרטגיה של חיזבאללה, בכפוף לליווי צמוד שלמשמרות המהפכה האיראניים. החיזבאללה מתבוסס בדם מלחמת האזרחים וטועם מדי יום כמעט את טעמה של תבוסה בלחימה. כוחותיו שקועים במלחמה הזאת מבלי יכולת להרפות לטובת ניהול מערכה על המפקדות בלבנון נגד צה"ל. לפיכך, הארגון יחשוש וישקול שוב ושוב את התוצאות פתיחת חזית עם ישראל בתנאים מכבידים אלה.

במציאות הנושכת הזאת, הדאגה הישראלית היא, כנראה, הדבר היחיד שיכול להסב לנסראללה נחת. הערב אפשר להתרשם שהוא מעוניין להמשיך לשאוב כוח מהפחד הישראלי - כל זמן שזה לא גובה ממנו מחיר. הוא נחוש להגיב, אבל אינו נחפז לעשות זאת.