שובה של הקלאסיקה

בלי ספוילרים כמובן, ובלי לגלות יותר מדי מהסרט, מלחמת הכוכבים החדש מצליח לרגש ולהחיות מחדש את אחד ממותגי-העל של תרבות הקולנוע. אסף יחזקאלי חזר מההקרנה של "הכוח מתעורר" עם ציפיה לסרטי ההמשך

מחזיר את הזוהר של הסרט הראשון. הקרנת הבכ (רויטרס)

ג'יי ג'יי אברמס יכול להיות מרוצה: המטרה העיקרית, לחדש את ימי הסאגה כקדם, הושגה במלואה. "מלחמת הכוכבים: הכח מתעורר" מחיה מחדש את הזוהר הראשוני של הסרט הראשון שהופק ב-1977, עוטף אותו בדם, אש ותמרות עשן (טוב, לא הרבה דם - בכל זאת דיסני) ומפזר מעל הכל חול, שלג, והרבה אבק גס של ריאליזם. ביי ביי אנימציה ממוחשבת מושלמת מבית "מלחמת המשובטים", ברוכה השבה, עלילת הבסיס שעליה נבנה הסיפור כולו. Its back to basics, והו, כמה שלזה (אני לפחות) חיכיתי!

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ולא שאין בסרט פגמים. מספר סצינות הרגישו כמחוות-חובה מאולצת למעריצי הסדרה, אבל כששזורות בתוכן הופעות מרגשות של צוות הדמויות הותיקות, הקהל באולם מוחא כפיים בהנאה ומתמסר לריפרורים שמלווים את הסרט כמו שהיצר הרע מלווה את מוס אייסלי מראשית ימיה. כשכל שוט מאיר את העיניים, גם מה שנראה כמו העתק-הדבק הופך מהר לוריאציה לגיטימית, נדבך חדש, בסיפור חיים ארוך.

קארי פישר היממה אותי. עם או בלי עזרים קוסמטיים, העיניים החמות לא הסגירו שמץ ממה שעבר על מי ששיחקה את הנסיכה ליאה בשנים שאחרי הפקת הטרילוגיה המקורית. קל זה לא היה לה. המעבר הבין-דורי של העלילה, כמצופה מסרט שמתרחש כ-30 שנה אחרי קודמו, מעמיד אותה ואת חבריה במקום מפקח, מכיל, ומרגש.

לפרקים זה הרגיש כמו פגישת מחזור: כולם הזדקנו בחן, והשאירו אותך עם התהייה, האם גם אתה ביניהם, האם הפכת לנרגן כמו הריסון פורד ושמא יש בליבך משהו מאש הנעורים של הדור הצעיר. בקרב הכוכבים החדשים בסרט, רמת המשחק אינה אחידה. אחד מהם יגרום לכם לרצות אותו ממש איתכם בכל מקום, אחר יזכיר אולי דמות מסרטי הארי פוטר, שלישי יהפוך להיות אליל הבנות ואתרי הרכילות, ומעניין יהיה לראות על איזה מסלול יצעד כל אחד/ת מהם בהמשך הקריירה הקולנועית שלהם.

אלה רשמים ראשוניים בלבד כמובן. מסך האיימקס היה מצויין, התלת-מימד לא העיק על העיניים (תודה לאל), וגם טביעות האצבעות של אולפני דיסני היו מדודות. כעת נותרה שנה לנסות ולנחש - לאן תלך העלילה מכאן. אפשר שתצעד במשעולים המוכרים, ואפשר שתמריא בכיוונים חדשים. סביר שנהנה מאד בכל מקרה.