לוח המטרות של דאע"ש

אם עד עתה סירבו מנהיגי דאע"ש לבצע פיגועי ראווה בעולם המערבי, כעת חל מפנה וארגון הטרור מאמץ את המסלול של ארגוני הטרור האסלאמים האחרים. ערים רבות נמצאות על הכוונת: לונדון, רומא, מוסקבה וגם מצרים וטורקיה. ומה עם ארה"ב וישראל?

במשך שנים פסלו מנהיגי דאע"ש את הגישה המסורתית של אל קאעידה: לתקוף את האויב במרחקים. לפי תפיסתם, מוטב לבנות את המדינה האסלאמית ולזמן אליה את תומכיהם מאשר לבצע פיגועי ראווה במערב. עכשיו חל מפנה ודאע"ש חוזר למסלול המקורי של אל קאעידה - לשגר מתאבדים אל מעוזי "האויב הרחוק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פריז אינה המטרה היחידה והם מצביעים בגלוי על לונדון, רומא ומוסקבה כיעדים מועדפים. במפתיע, עד להודעה האחרונה, לא השמיע דאע"ש איומים מפורשים כלפי ארה"ב.

מעבר לכך, המטרה שסימנו בדאע"ש היא מצרים. הם מייצאים טרור מסיני אל עמק הנילוס, כדי לזעזע את משטרו של גנרל סיסי. כל זמן שהצבא המצרי בחצי האי סיני אינו מתגבר על אנשי דאע"ש שם - יש כמה מאות כאלה - אין לשלטונות יכולת למנוע הנחת מטעני נפץ, מארבים ופעולות טרור אחרות גם בקהיר.

היעדים הנוספים: טורקיה ואירן

דאע"ש-סיני מאיים לעתים תכופות גם על ישראל. אבל בשלב זה הם נותנים עדיפות להתכתשות עם הצבא המצרי. כך גם שלוחת דאע"ש בגולן הסורי, ארגון חטיבת חללי הירמוך, שעד כה הקפידה להימנע מפעילות כלשהי מעבר לגבולותינו.

אהוד יערי (חדשות 2)
אם תצטרף טורקיה במעשים, ולא רק במילים, למאמץ הצבאי נגד דאע"ש, צפויה הגברת הפיגועים גם בתחומה. קל לאנשי דאע"ש לחדור לטורקיה לאחר שבמשך שנים הניחו הטורקים לארגון לפעול דרך גבולותיהם ללא הפרעה.

בדאע"ש רוצים מאוד להוציא לפועל פיגועי טרור גדולים נגד אירן וחיזבאללה. בלבנון כבר פעלו בהצלחה, אבל לאירן, כנראה, קשה להם להגיע.

חשוב להזכיר כי בשורות דאע"ש בעירק ובסוריה נמצאים כ-15 אלף מוסלמים לא ערבים. שירותי המודיעין במערב אינם יודעים לזהות את כולם. זהו המאגר האנושי שמתוכו יישלפו המתנדבים לפיגועים הבאים.