פרשנות: המערב במלחמה טוטאלית, התמהמהות תעלה בקורבנות אינספור

כמו הנאצים, דאע"ש מייצג את הבנאליות של הרוע האנושי. אם יניחו אנשי הארגון את ידם על נשק כימי, ביולוגי או אטומי - ישתמשו בהם ללא היסוס. לכן טוב יעשו מנהיגי העולם, במערב ובעולם המוסלמי, אם יתעוררו מהתרדמת ויצאו כמה שיותר מהר למערכה

אבל בפריז (רויטרס)

מתקפת הטרור המשולבת בפריז אתמול לא הייתה הפתעה. זהו עוד אחד בשרשרת פיגועי הטרור ההמוניים שנחתו על אירופה ועל אזורים אחרים בעולם, מאז הכריז ארגון האם אל-קאעידה בפברואר 1998 על הקמת "החזית האסלאמית העולמית לג'יהאד נגד היהודים והצלבנים (הנוצרים)", שהובילה לפיגועי 11 בספטמבר. אם יש משהו חדש שאפשר ללמוד מהמתקפה הנוכחית, הרי זה הקשר המתהדק בין מה שקורה היום במזרת התיכון לאירופה והיכולות של דאע"ש להגיב באופן מידי לאירועים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דאע"ש הוא מקצוען בממשק שבין טרור ותקשורת. אתמול בבוקר התעוררנו לחדשות משמחות משהו: סוף-סוף חוסל ג'ון עורף הראשים. לא רק זאת, חבל סינג'ר, ביתה של העדה היזידית שהנשים שלה נמכרו לשפחות מין בצו ההלכה הדאע"שית, נכבש חזרה על-ידי הכוחות הכורדים.

אבל הארגון לא יכול להרשות לעצמו להיתפס בחולשתו בדעת הקהל העולמית, ובמיוחד לא בקרב הצעירים המוסלמים המתוסכלים שמהם הוא מגייס את חייליו. במתקפת הטרור בפריז בערב הישגי הבוקר כמו נמחקו. כמו בהפלת המטוס הרוסי בסיני לפני שבועיים, הארגון השיב לעצמו את תדמיתו האימתנית בפיגוע בבטן הרכה - האזרחית - של אויביו.

הבנאליות של הרוע האנושי. דאע"ש

כר פורה לגיוס טרוריסטים

צרפת, זו שהתירה למגזין "שרלי הבדו" ללעוג לנביא ועכשיו גם הצטרפה ללוחמים במדינה האיסלאמית, היא בעיניו מטרה ראויה. כבעלת האוכלוסייה המוסלמית-ערבית הגדולה באירופה, היא גם כר פורה במיוחד לגיוסם של טרוריסטים.

דאע"ש, ראשי התיבות בערבית של המדינה האיסלאמית בעיראק ואל-שאם (סוריה), הוא ארגון ללא גבולות. שורשיה של ההתארגנות האיסלאמית נגד המערב במלחמת העולם הראשונה, שבה חילקו ביניהן המעצמות את מדינות ערב.

הכרזת הח'ליפות של אבו-בכר אל-בגדדי ב-29 ביוני 2014, 100 שנה בדיוק אחרי פרוץ המלחמה ההיא, מסמלת את מטרתו למחוק את עקבותיהן של מאה השנים הללו ולהחזיר את האסלאם לגדולתו. סייד קטב ניסח בשנות ה-60 את עקרונות האסלאם הרדיקלי, והמפגש בין חסידיו לנציגי הזרם הוואהבי הפוריטני של ערב הסעודית במלחמת אפגניסטאן הוליד את אל-קאעידה.

דאע"ש נבדל מאל-קאעידה בכך שהוא שולט על טריטוריה רחבה בלב המזה"ת ובברוטאליות הזוועתית שלו, אותה הפך למופע עונג מתמשך (מבחינתו). מעל לכל, בעוד שאל-קאעידה מצדיק פעילותו בצורך להגן על עולם האיסלאם מפני המערב, הרי שדאע"ש תוקף כדי לחסל את כל המתנגדים לו במערב ובמזרח. אחד מיעדיו המוצהרים הוא הוותיקן. כמו הנאצים, אנשי דאע"ש מגלמים היום את הבנאליות של הרוע האנושי.

מטרתם להרוס את העולם, ואם יניחו ידם על נשק כימי, ביולוגי או אטומי - ישתמשו בהם ללא היסוס. לכן טוב יעשו מנהיגי העולם, במערב ובעולם המוסלמי, אם יתעוררו מהתרדמת ויצאו כמה שיותר מהר למערכה. זוהי מלחמה טוטאלית וכל יום של התמהמהות עכשיו עלול לעלות בשבועות של לחימה ובאין ספור קורבנות בעתיד שכבר כאן.

הכותב הוא מומחה לתנועות איסלאמיות וג'יהאדיסטיות באוניברסיטת חיפה