נתניהו, אובמה והפיצוי שלא יגיע

הסכם הגרעין עם אירן אמור לגרור פיצוי ביטחוני עבור ישראל. כך לפחות על פי הבנתו של נתניהו, שהעלה את הסוגיה במהלך פגישתו עם הנשיא אובמה. הבעיה היא שהנשיא האמריקני לא שותף להבנה הזו, שמבחינתו משוללת יסוד לאור צמצום מסוכנותה של אירן, כך לתפיסתו. אמנון אברמוביץ' מציג את ליבת המחלוקת בין שני המנהיגים

אמנון אברמוביץ' (חדשות 2)

בלב הפגישה שקיימו רה"מ נתניהו והנשיא אובמה עמדה הבקשה הישראלית להגדיל עוד יותר את הסיוע הביטחוני שמעניקה ארה"ב לישראל. אך בעוד שבישראל סבורים כי ישנו מקום לפיצוי, האמריקנים סוברים אחרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כאשר נתניהו אומר שהוא לא ויתר על חזון שתי המדינות, הנשיא האמריקני אומר בלבו כי נתניהו לא ויתר על הרעיון משום שמעולם לא אימץ אותו. מצד שני, כאשר הנשיא אובמה אומר שהוא מחויב לביטחון ישראל ורואה את ביטחונה לנגד עיניו, נתניהו חושב לעצמו כי המדיניות של ממשל אובמה היא זו שהחלישה את ביטחון ישראל.

כנקודת מוצא, הנשיא אובמה אינו סבור שעליו להעניק לישראל פיצוי ביטחוני, זאת משום שלתפיסתו ההסכם עם אירן מקטין את הסכנה הנשקפת מהרפובליקה האסלאמית ומחזק בעקיפין את ביטחונה של ישראל.

לפיכך, אני נשארים ברקע עם חתירתו של נתניהו בתוך הפוליטיקה האמריקנית ועם הנאום שנשא רה"מ בקונגרס, שהנשורת הרדיואקטיבית שלו לא תיעלם במשך הרבה שנים.

למעשה בסוף הפגישה, רצה הנשיא אובמה לומר לנתניהו: "אני כאן לעוד שנה וחודשיים, אתה תישאר כאן לעוד שנים רבות. איזו ישראל תרצה: דו לאומית או פתרון שתי המדינות? כי מצב הביניים לא יוכל להימשך".